Neisté vyhliadky prevádzkovateľov kín. Odnaučia sa diváci počas koronakrízy chodiť do kina?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kino, hľadisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ak nechcel tento rok divák vidieť niektoré tituly viackrát, musel si na doplnenie programu počkať. Pozastavenie filmovej produkcie či zatvorenie multikín spôsobilo, že malé kiná nemali čo premietať. Napriek opatreniam proti COVID-19 však ostávajú v chode a menia spôsob fungovania.

Čo priniesla pandémia

Situácia však nie je ľahká najmä pre jednosálové kiná či kiná pre náročnejších divákov. Väčšinu ich úspor, úverov či finančných darov pohltia náklady na údržbu budovy či na prevádzku kina. Značnú časť rozpočtu tvoria energie, ktoré si kiná nemôžu dovoliť nezaplatiť, aj keď nepremietajú.

„Z pohľadu prevádzky kina je táto kríza naozaj ťažká. Veľmi ťažké je hlavne neustále sa prispôsobovanie aktuálnym opatreniam,“ povedal pre SITA.sk Lukáš Berberich, riaditeľ košického kina Úsmev.

Nestabilná situácia tak kinám sťažuje možnosť vytvárať atraktívny program, za ktorý by sa mohli zaručiť. Ako priblížila Lucia Pitoňáková z Kina Tatran v Poprade, v momentálnej situácii kino nemôže ani len vytlačiť plagát či leták s programom.

Podľa nej totiž stále hrozí stiahnutie plánovaného filmu distribučnými spoločnosťami. Výsledkom je menej atraktívny program, ktorý diváka nepriláka. Tým trpí najmä návštevnosť kín, ktorá značne klesla.

Minimálne tržby a ťažké plánovanie

Potvrdzuje to aj Pavel Gavalier, manažér bratislavského kina Nostalgia. Podľa neho nemožno záujem divákov o premietanie porovnávať s období pred krízou. To sa následne odráža na tržbách kín, ktoré sú oproti minulým rokom minimálne alebo žiadne.

Kiná napriek tomu toto obdobie zvládli bez prepúšťania, aj keď nevedia, ako zvládnu ďalší rok. „Zamestnancov sme zatiaľ nemuseli prepúšťať, boli doma na 80% ale dlhodobo sa to bez tržieb nedá udržať,“ povedal vedúci Kina DK Galanta Peter Sztezkál.

Aby si tržby zabezpečili, plánuje kino naplno využiť budúcoročnú letnú sezónu a pokiaľ to bude možné, zabezpečiť vonkajšie aj vnútorné premietanie. Okrem týchto opatrení sa niektoré kiná rozhodli pristúpiť aj k online režimu.

„Na leto chystáme viac premietaní pod holým nebom, keďže sú bezpečnejšie a určite chceme pokračovať viac v online priestore,“ doplnil Berberich. Návštevnosť takýchto premietaní má však podľa neho v súčasnosti klesajúcu tendenciu. Pomoc zo strany štátu je preto nevyhnutná.

Bez podpory to nejde

Podporu kiná môžu čerpať od Ministerstva kultúry SR aj Audiovizuálneho fondu (AVF). Podľa kín je však táto pomoc pomalá a neadresná.

AVF na kritiku reagoval, že doteraz takéto sťažnosti nezachytil zo strany jednotlivých kín ani Združenia prevádzkovateľov kín. „Pomoc sa usilujeme poskytnúť operatívne a flexibilne – konkrétne kinám,“ uviedol riaditeľ AVF Martin Šmatlák.

Taktiež dodal, že kinám od novembra 2020 posielajú financie priebežne. O ich vyplatení rozhoduje najmä to, ako rýchlo vedia uchádzači o pomoc odovzdať požadované podklady k zmluve.

Fond podľa jeho šéfa vníma tiež kritickosť situácie v oblastí kín a distribúcie do budúceho roka. Pracuje preto s pomocou prevádzkovateľov kín, distributérov a producentov na žiadosti ministerstvu, vďaka ktorej by mal byť zabezpečený ďalší mimoriadny príspevok aj o rok.

Ak ministerstvo návrh odobrí, bude to znamenať ďalšiu podporu pre kiná. Konkrétne požiadavky na jej získanie AVF upraviť nevie. Stanovuje ich totiž zákon.

Nestabilita a neistota

Kiná by okrem podpory zo strany štátu uvítali viac stability pri pripravovaní a uplatňovaní jednotlivých opatrení. „Neustále zmeny a s tým spojené neustále prispôsobovanie je vyčerpávajúce a demotivujúce,“ uviedol Berberich.

Na rozdiel od multiplexových kín nedokážu jednosálové kina reagovať na zmeny tak rýchlo. Ako doplnila Pitoňáková, „chýba vierohodná odborná argumentácia na uplatňovanie prísnych opatrení“. Kiná by tiež uvítali zohľadňovanie špecifík jednotlivých typov prevádzok.

V konečnom dôsledku tak majú prevádzkovatelia kín neisté vyhliadky. Okrem uvedených problémov sa totiž obávajú, či sa počas krízy neodnaučia diváci chodiť do kina. „Určite sa tu pozeráme aj na problém vrátenia sa divákov späť do kina. To bude ešte dlhá cesta,“ doplnil Berberich.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia PitoňákováLukáš BerberichMartin ŠmatlákPavel GavalierPeter Sztezkál
Firmy a inštitúcie AVF Audiovizuálny fondKino DK GalantaKino NostalgiaKino TatranKino ÚsmevMK Ministerstvo kultúry SRWebnoviny.skZdruženie prevádzkovateľov kín