Nelegálna práca nie je Európanom neznáma, priznávajú ju

žena podnik práca
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Približne jeden z desiatich Európanov pripúšťa, že v predchádzajúcom roku nakúpil tovar alebo služby, ktoré súviseli s nelegálnou prácou. Štyri percentá opýtaných pripúšťajú, že prijali za svoju prácu zárobok, ktorý nebol priznaný.

Okrem toho, jeden z tridsiatich oslovených dostal od svojho zamestnávateľa príjem za prácu čiastočne v hotovosti, teda „na ruku“. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v 28 krajinách Európskej únie a zapojilo sa doň takmer 26,6 tisíc respondentov.

Výhodou je nižšia cena

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Šesť z desiatich opýtaných ako hlavný dôvod nákupu nelegálneho tovaru alebo služby uvádza nižšiu cenu a 22 % pomoc priateľom. Polovica respondentov uvádza ako hlavný dôvod nelegálnej práce výhody pre obidve strany, 21 % ťažkosti pri hľadaní legálnej práce, 16 % príliš vysoké dane a 15 % neexistenciu iných príjmov.

Suma, ktorú Európania v priemere ročne vynaložia na nelegálny tovar alebo služby, predstavuje 200 eur. Suma, ktorú za rok v priemere zarobia osoby, ktoré vykonávajú nelegálnu prácu, je 300 eur.

Opravy v domácnosti a renovácie (29 %), oprava vozidiel (22 %), upratovanie domácností (15 %) a potraviny (12 %) patria medzi najviac žiadané nelegálne tovary alebo služby. Práve pri opravách v domácnosti a renováciách a pri oprave vozidiel sú Slováci spomedzi všetkých zúčastnených krajín najviac ochotní využiť nelegálnu službu. Pri opravách v domácnosti alebo renováciách by nelegálne služby využilo 53 % Slovákov a 39 % pripúšťa, že by prijalo ponuku na nelegálnu službu pri oprave vozidiel.

Plat „na ruku“

Tri percentá respondentov v Európe tvrdia, že dostávajú časť svojho platu „na ruku“. S takouto praxou sa možno stretnúť najmä v menších firmách. Podiel ročného príjmu vyplácaného „na ruku“ je najvyšší v južnej Európe (69 %), po ktorej nasleduje východná a stredná Európa (29 %). Kontinentálne a severské krajiny zaznamenávajú nižší podiel tohto príjmu (17 % a 7 %).

Problémami zistenými v prieskume sa má zaoberať na apríl naplánovaný návrh Európskej komisie na vytvorenie európskej platformy. Tá sa má zamerať na prevenciu a odradenie od nelegálnej práce. Jej cieľom má byť posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi na účinnejšie riešenie tejto problematiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom