Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žena podnik práca
Foto: SITA/AP
24. 03. 2014 16:21 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Nelegálna práca nie je Európanom neznáma, priznávajú ju

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Približne jeden z desiatich Európanov pripúšťa, že v predchádzajúcom roku nakúpil tovar alebo služby, ktoré súviseli s nelegálnou prácou. Štyri percentá opýtaných pripúšťajú, že prijali za svoju prácu zárobok, ktorý nebol priznaný.

Okrem toho, jeden z tridsiatich oslovených dostal od svojho zamestnávateľa príjem za prácu čiastočne v hotovosti, teda „na ruku“. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v 28 krajinách Európskej únie a zapojilo sa doň takmer 26,6 tisíc respondentov.

Výhodou je nižšia cena

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock
Šesť z desiatich opýtaných ako hlavný dôvod nákupu nelegálneho tovaru alebo služby uvádza nižšiu cenu a 22 % pomoc priateľom. Polovica respondentov uvádza ako hlavný dôvod nelegálnej práce výhody pre obidve strany, 21 % ťažkosti pri hľadaní legálnej práce, 16 % príliš vysoké dane a 15 % neexistenciu iných príjmov.

Suma, ktorú Európania v priemere ročne vynaložia na nelegálny tovar alebo služby, predstavuje 200 eur. Suma, ktorú za rok v priemere zarobia osoby, ktoré vykonávajú nelegálnu prácu, je 300 eur.

Opravy v domácnosti a renovácie (29 %), oprava vozidiel (22 %), upratovanie domácností (15 %) a potraviny (12 %) patria medzi najviac žiadané nelegálne tovary alebo služby. Práve pri opravách v domácnosti a renováciách a pri oprave vozidiel sú Slováci spomedzi všetkých zúčastnených krajín najviac ochotní využiť nelegálnu službu. Pri opravách v domácnosti alebo renováciách by nelegálne služby využilo 53 % Slovákov a 39 % pripúšťa, že by prijalo ponuku na nelegálnu službu pri oprave vozidiel.

Plat „na ruku“

Tri percentá respondentov v Európe tvrdia, že dostávajú časť svojho platu „na ruku“. S takouto praxou sa možno stretnúť najmä v menších firmách. Podiel ročného príjmu vyplácaného „na ruku“ je najvyšší v južnej Európe (69 %), po ktorej nasleduje východná a stredná Európa (29 %). Kontinentálne a severské krajiny zaznamenávajú nižší podiel tohto príjmu (17 % a 7 %).

Problémami zistenými v prieskume sa má zaoberať na apríl naplánovaný návrh Európskej komisie na vytvorenie európskej platformy. Tá sa má zamerať na prevenciu a odradenie od nelegálnej práce. Jej cieľom má byť posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi na účinnejšie riešenie tejto problematiky.

Odporúčané články

Finančný sektor čelí útokom hackerov častejšie než iné firmy Slováci sa mračia viac ako iné národy, ukázal prieskum

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X