Nemám pri sebe žiadne tajné dokumenty, tvrdí Snowden

Snowden
Edward Snowden. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. októbra (WEBNOVINY) – Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden potvrdil, že si do Ruska nepriniesol žiadne tajné materiály o fungovaní tajných služieb USA.

V rozhovore pre denník The New York Times (NYT) zverejnenom vo štvrtok skonštatoval, že materiály, ktoré si vzal pri úteku z USA, odovzdal novinárom v čínskom Hongkongu, odkiaľ koncom júna odletel do Moskvy.

Pre denník taktiež osvetlil svoje pohnútky zverejniť tajné informácie o ilegálnom odpočúvaní americkými tajnými službami.

Podľa jeho slov sa k svojmu rozhodnutiu dopracovával postupne. Okrem dlhodobých pochybnosti o legitímnosti ich práce zohrala svoju úlohu údajne aj neschopnosť jeho nadriadených zareagovať na jeho pripomienky týkajúce sa zraniteľnosti systému programov. Vtedy sa podľa svojich tvrdení uistil, že boj proti systému vedie výlučne k trestu.

„Aký by malo význam, keby som pri sebe nosil kópiu materiálov? Neslúžilo by to verejnému záujmu. Šanca, že sa Rusi alebo Číňania dostanú k dokumentom, je preto nulová,“ povedal 30-ročný Američan denníku NYT a podotkol, že vďaka svojej práci pozná fungovanie čínskych tajných služieb.

Stíhaný Američan sa následne vyjadril na margo ním odhalených tajných programov: „Programy uvádzané do praxe potajme a mimo zraku verejnosti sú nelegitímne a to je problém. Predstavujú tiež nebezpečenstvo tajného vládnutia, kde sú rozhodnutia s enormnými dôsledkami pre verejnosť robené bez jej vedomia a vyjadrenia,“ povedal počítačový technik.

Tridsaťročný Edward Snowden mohol začiatkom augusta po viac ako mesiaci opustiť moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu priznali dočasný štatút utečenca. Rusko bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb odmietlo vydať do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania internetovej a telefonickej komunikácie obvinili z viacerých zločinov. Američan bol jedným z favoritov na zisk ľudskoprávnej Sacharovovej ceny udeľovanej Európskym parlamentom, nakoniec ju však nezískal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden