Nemci by uvítali koalíciu Merkelovej a sociálnych demokratov

Angela Merkelová
Líderka víťaznej strany, Angela Merkelová Foto: SITA/AP

BERLÍN 27. septembra (WEBNOVINY) – Najviac Nemcov by si želalo, aby po minulotýždňových voľbách v krajine vládla takzvaná veľká koalícia tvorená konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej a sociálnymi demokratmi.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu televíznej stanice ARD vykonaného v utorok a stredu na vzorke 1000 osôb.

Štyridsaťosem percent opýtaných sa vyslovilo za koalíciu Merkelovej bloku Kresťanskodemokratická únia/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) na čele s Peerom Steinbrückom, zatiaľ čo podpora koalície konzervatívcov so Zelenými dosiahla iba 18 percent.

Merkelovej CDU/CSU v súlade s očakávaniami v nedeľňajších voľbách do Spolkového snemu zaznamenala najväčší úspech, pričom získala 311 zo 630 kresiel. Konzervatívci si vzhľadom na chýbajúcu väčšinu musia nájsť nového koaličného partnera, zatiaľ čo Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá ním bola doteraz, neprekročila hranicu pre vstup do parlamentu. Steinbrückova SPD skončila na druhej priečke so 192 kreslami v Bundestagu. Na piatok má naplánovaný špeciálny zjazd, na ktorom budú členovia zvažovať ďalší postup.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová