Nemci majú v severskej kombinácii ďalšie zlato, v Pjongčangu napodobnili Nórov z roku 1936

Johannes Rydzek
Nemec Johannes Rydzek v cieli bežeckej časti súťaže družstiev v severskej kombinácii. Pjongčang, 22. február 2018. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 22. februára (WebNoviny.sk) – Nemeckí reprezentanti Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel a Johannes Rydzek časom 46:09,8 min triumfovali vo štvrtkovej súťaži družstiev, záverečných tretích pretekoch v severskej kombinácii na zimných olympijských hrách 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, a získali zlaté medaily.

Druhí skončili Nóri Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber a Jörgen Graabak (+52,7 s), obhajcovia prvenstva v tejto disciplíne zo Soči 2014, tretie bolo rakúske kvarteto Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber, Mario Seidl (+1:07,8 min).

Bez medailí zostali ďalší v poradí – Japonci (+2:08,8 min), Francúzi (+2:27,2 min) aj Fíni (+2:30,7 min). Slovensko na ZOH 2018 v súťažiach združenárov nemalo zastúpenie.

Rydzek si záverečný úsek užil

Nemci už v úvodnom okruhu (2,5 km) zmazali šesťsekundové manko na rakúskych víťazov skokanskej časti a po 5 km pri prvej odovzdávke mali k dobru 12 sekúnd; v zostávajúcom priebehu náskok pohodlne zvyšovali.

Prelink

Japonci z medailového boja vypadli približne na 13. kilometri, o striebro si to rozdali Rakúšania a Nóri: dva kilometre pred cieľom Jörgen Graabak ušiel Mariovi Seidlovi a rozhodol.

„Nebolo to jednoduché, pretože v úvode sezóny sme mali na mostíku problém. V Pjongčangu však každý odviedol dobrú prácu, dnes to bola dobrá tímová spolupráca,“ povedal Frenzel, citoval ho olympijský informačný servis. Rydzek doplnil: „Mohol som si to na záverečnom úseku užiť, pretože moji kolegovia boli skvelí. Spoločný triumf je vynikajúci.“

Nemci napodobnili Nórov z roku 1936

Nemeckí reprezentanti v Pjongčangu ovládli aj individuálne preteky. V minulotýždňových so skokmi na strednom mostíku HS-109 triumfoval Frenzel pred Japoncom Akitom Watabem a Rakúšanom Lukasom Klapferom, v utorkovom behu po skokoch na veľkom mostíku zvíťazil Rydzek pred Riesslem a Frenzelom.

Prvýkrát po 82 rokoch jedna krajina kompletne obsadila stupne víťazov v disciplíne severskej kombinácie – na ZOH 1936 v nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen sa to podarilo Nórom. Nemci sú po Fínoch (Salt Lake City 2002) prví s troma triumfmi v severskej kombinácii na jedných ZOH a tiež sú jediní s piatimi medailami v tomto odvetví na jednej olympiáde.

Už po prvej z troch pjongčanských súťaží v severskej kombinácii bolo isté, že Rakúsko a Nemecko naďalej sú jediné krajiny, ktoré získali medailu v tomto odvetví na každých ZOH v treťom tisícročí (2018, 2014, 2010, 2006, 2002).

Frenzelova šiesta medaila spod piatich kruhov

Dvadsaťšesťročný Rydzek vlani absolútne ovládol MS vo fínskom Lahti, triumfoval vtedy v oboch pretekoch jednotlivcov, súťaži družstiev aj tímšprinte. Pod piatimi kruhmi v utorok získal prvú individuálnu medailu, celkovo má štyri – zo súťaže družstiev tiež striebro zo Soči 2014 a bronz z Vancouveru 2010.

Pre 29-ročného rodáka z mesta Annaberg-Buchholz Frenzela to je šiesta medaila spod piatich kruhov – viac má iba Rakúšan Felix Gottwald (7). Minulú stredu obhájil prvenstvo zo Soči 2014, v utorok pridal bronz, dvakrát sa tešil po súťaži družstiev a Rydzekovom boku. Frenzel sa ziskom tretieho olympijského zlata vyrovnal dovtedajším rekordérom – sú nimi Fín Samppa Lajunen, Rakúšan Gottwald a Ulrich Wehling z NDR.

Dosiaľ posledný, kto získal medailu v každej z troch disciplín na jedných ZOH, bol Američan Johnny Spillane, podarilo sa mu to vo Vancouveri 2010; vo štvrtok to dosiahol Frenzel. Tomuto členovi klubu WSC Erzgebirge Oberwiesenthal patrí ostatných päť veľkých glóbusov za celkový triumf vo Svetovom pohári, dominuje nepretržite od sezóny 2012/2013 a v tejto štatistike je rekordér. V aktuálnom ročníku sa mu na tom fóre nedarí podľa predstáv, v hodnotení je ôsmy s priepastným 513-bodovým mankom na A. Watabeho.

Riessle má zo ZOH štvrtý kov, prvý najcennejší (1-2-1); Geiger získal premiérovú olympijskú medailu, hneď zlatú.

ZOH 2018 v Pjongčangu

SEVERSKÁ KOMBINÁCIA

Muži – súťaž družstiev (skoky na veľkom mostíku HS-140 / beh na lyžiach 4x 5 km Gundersenovou metódou): 1. Nemecko (Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel, Johannes Rydzek) 46:09,8 min, 2. Nórsko (Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber, Jörgen Graabak) +52,7 s, 3. Rakúsko (Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber, Mario Seidl) +1:07,8 min, 4. Japonsko (Jošito Watabe, Hideaki Nagai, Go Jamamoto, Akito Watabe) +2:08,8, 5. Francúzsko (Antoine Gérard, Francois Braud, Maxime Laheurte, Jason Lamy-Chappuis) +2:27,2, 6. Fínsko (Leevi Mutru, Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen) +2:30,7, 7. Česko (Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák) +3:57,3, 8. Taliansko (Lukas Runggaldier, Aaron Kostner, Raffaele Buzzi, Alessandro Pittin) +5:04,3

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eero HirvonenEric FrenzelFelix GottwaldIlkka HerolaJohannes Rydzek