Nemci nedostávajú listy ani balíčky, poštári štrajkujú

Nemecko, poštár
Nemeckí poštári štrajkujú. Foto: SITA/AP

FRANKFURT/DÜSSELDORF 2. apríla (WEBNOVINY) – Zamestnanci nemeckej poštovej spoločnosti Deutsche Post vo štvrtok už druhý deň štrajkujú na protest proti zámeru rozšíriť v nasledujúcich rokoch služby prostredníctvom nových, slabšie platených doručovateľov.

Poštári združení v Zjednotenom zväze poskytovateľov služieb (ver.di) sa tak snažia vyvíjať nátlak na vedenie pred vzájomnými rokovaniami naplánovanými na 14. apríla. Deutsche Post ešte v januári oznámila, že v oblasti balíkových služieb chce do roku 2020 vytvoriť 10-tisíc nových pracovných miest, uchádzači však budú musieť rátať s nižšími platmi, ako majú terajší zamestnanci.

Bývalý poštový monopol týmto spôsobom reaguje na skutočnosť, že zatiaľ čo záujem o tradičné listové služby upadá, doručovanie balíkov je na vzostupe vďaka internetovým obchodom. Odborári tvrdia, že plány vedenia sú v rozpore s dohodou, ktorá určuje, do akej miery môže Deutsche Post prenášať svoje výkony na tretie strany, a súhlas podmienili skrátením pracovného času z 38,5 na 36 hodín týždenne.

Podľa údajov ver.di v stredu štrajkovalo vyše 10-tisíc poštových doručovateľov. Deutsche Post hlásila nedoručenie približne šiestich miliónov listov a tritisíc balíkov, čo však okrem štrajku spôsobila taktiež víchrica, ktorá v mnohých častiach Nemecka narušila cestnú a železničnú dopravu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom