Nemci odsúdili spojeneckú dohodu Ruska s Južným Osetskom

Rusko
Foto: SITA/AP

BERLÍN 20. marca (WEBNOVINY) – Nemecko v piatok odsúdilo dohodu o spojenectve, ktorú v stredu podpísalo Rusko s odštiepeneckým gruzínskym regiónom Južné Osetsko. Nemecko vyhlásilo, že dohoda predstavuje hrozbu pre suverenitu Gruzínska a posilní jeho obavy o snahu Moskvy anektovať región.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„S touto dohodou Rusko opäť raz spochybňuje územnú celistvosť a suverenitu Gruzínska,“ uviedla hovorkyňa nemeckej vlády Christiane Wirtzová.

Dohoda posilňuje strach Gruzínska

„Moskva bráni v pokračujúcich snahách o mierové ukončenie konfliktu v Abcházsku a Južnom Osetsku, ktoré mali vyvrcholiť rámcovou dohodou v Ženeve,“ povedala Wirtzová a dodala, že dohoda posilňuje strach Gruzínska z „plazivej anexie“, o ktorú sa podľa neho Moskva snaží.

Rusko v stredu uzavrelo dohodu o spojenectve s Južným Osetskom. Rámcová dohoda o spojenectve a integrácii, ktorú podpísal ruský prezident Vladimir Putin a juhoosetský líder Leonid Tibilov, načrtáva plán prepojenia ruských bezpečnostných síl, armády a colných úradov s juhoosetskými.

USA a Únia dohodu neuznávajú

Úlohou Ruska je podľa nej tiež strážiť hranice regiónu, ktorý je domovom asi 50-tisíc ľudí. Spojené štáty a EÚ vyhlásili, že dohodu, ktorá je podľa nich zameraná proti úsiliu na posilnenie bezpečnosti a stability regiónu, nebudú uznávať. Gruzínsko tento čin odsúdilo ako krok smerujúci k anexii.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyhlásil, že dohoda porušuje medzinárodné právo a marí úsilie na posilnenie regionálnej bezpečnosti. Rusko uznalo Južné Osetsko spolu s Abcházskom za nezávislé štáty v roku 2008 po päťdňovej vojne s Gruzínskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens StoltenbergVladimir Putin