Nemci reagujú na pád Airbusu, chcú riadiť lietadlá zo zeme

Foto: SITA/AP

FRANKFURT 17. apríla (WEBNOVINY) – Nemecký úrad pre leteckú dopravu v stredu vyzval odborníkov, aby vyvinuli technológiu schopnú prevziať kontrolu nad lietadlom v prípade výnimočnej udalosti. Orgán dohliadajúci na bezpečnosť leteckej dopravy v Nemecku takto reagoval na marcový náraz lietadla nemeckej spoločnosti Germanwings do alpského úbočia vo Francúzsku.

Podľa šéfa spoločnosti Deutsche Flugsicherung Klausa Dietera Scheurleho by malo byť v budúcnosti možné disponovať technológiou umožňujúcou zasiahnuť do kontroly stroja a uskutočniť jeho bezpečné pristátie na zemi. Podľa jeho slov je totiž potrebné myslieť „za súčasné technické možnosti“. Táto nová technológia by podľa neho mohla prísť do praxe najskôr v budúcom desaťročí.

Obrazom: Havária Airbusu A320 vo francúzskych Alpách

Lietadlo nemeckých nízkonákladových aerolínií Germanwings narazilo 24. marca do vysokohorského úbočia na juhovýchode Francúzska. Na palube stroja Airbus A320 smerujúceho z Barcelony do Düsseldorfu bolo 144 cestujúcich a šesť členov posádky.

Francúzski vyšetrovatelia už potvrdili, že haváriu lietadla spôsobilo zámerné konanie druhého pilota Andreasa Lubitza. Ten potom, ako sa zamkol v kokpite nastavil automatické klesanie lietadla k zemi a opakovane zvyšoval jeho rýchlosť až do nárazu. Lubitz v minulosti prejavoval samovražedné sklony a trpel depresiami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GermanwingsLufthansa