Nemci senzáciu nedovolili, Dánsko na šampionáte končí

Dánsko - Nemecko
Fanúšikovia Nemecka počas zápasu ich miláčikov s Dánskom. Foto: SITA/AP

ĽVOV 17. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Nemecka zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí základnej B-skupiny v Ľvove na XIV. majstrovstvách Európy nad výberom Dánska 2:1 (1:1).

Zverenci trénera Joachima Löwa si na konto pripísali tretiu výhru a z prvého miesta postúpili do štvrťfinále, kde nastúpia proti Grékom. Pre Dánov sa účinkovanie na tohtoročnom šampionáte skončilo.

Aktívnejší Nemci mali v Arene Ľvov viac z hry aj väčší počet príležitostí. Do vedenia ich poslal v 19. min Lukas Podolski, čerstvý člen klubu reprezentačných „stovkárov“.

O päť minút neskôr sa však o dánske vyrovnanie postaral presnou hlavičkou Michael Krohn-Dehli. Hrdinom duelu bol napokon Lars Bender, ktorý desať minút pred koncom premiérovým presným zásahom pomohol udržať nemeckú stopercentnú bilanciu na ME 2012.

B-skupina (Ľvov/Ukr.):

Dánsko – Nemecko 1:2 (1:1)

Góly: 24. Krohn-Dehli – 19. Podolski, 80. L. Bender, bez kariet, rozhodovali: Velasco Carballo – Alonso Fernández, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 32 990 divákov

Dánsko: S. Andersen – L. Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen – Kvist – Eriksen, J. Poulsen (82. Mikkelsen), Zimling (79. Ch. Poulsen), Krohn-Dehli – Bendtner

Nemecko: Neuer – L. Bender, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Th. Müller (84. Kroos), Özil, Podolski (64. Schürrle) – M. Gómez (74. Klose)

Obrazom: Nemci nezaváhali na majstrovstvách Európy ani s Dánskom

Vysmiate nemecké fanúšičky počas zápasu "Nationalelf" s Dánskom. Foto: SITA/AP

Veselý fanúšik Nemecka počas zápasu Dánsko - Nemecko. Foto: SITA/AP
Veselá fanúšička Dánska počas zápasu majstovstiev Európy do futbale medzi dánskou futbalovou reprezentáciou a Nemeckom. Foto: SITA/AP
Originálna čiapka na povzbudzovanie na hlave fanúšičky z Dánska. Foto: SITA/AP
Dánsky fanúšik v hľadisku počas zápasu dánskej futbalovej reprezentácie s Nemeckom na majstrovstvách Európy vo futbale. Foto: SITA/AP

Denmark 1-2 Germany (Euro 2012 – Group B) All… by fasthighlights-2012

I. polčas

Nemci začali aktívne a už v 6. min sa v sľubnej príležitosti po Podolského akcii ocitol Müller, ale loptu netrafil ideálne.

Gólu sa diváci dočkali v 19. min, keď po vhadzovaní sa lopta dostala k osamotenému Podolskému, ktorý preňho netradične pravačkou prestrelil z ôsmich metrov Andersena a oslávil svoj jubilejný stý zápas v drese „Nationalelf“. Odpoveď nenechala na seba dlho čakať.

Po dánskom rohu hlavičkoval Bendtner a Krohn-Dehli tiež hlavou prekonal Neuera, čím dosiahol svoj druhý gól na ME 2012. V 37. min Podolského pokus z priameho kopu tesne za hranicou pokutového územia letel nad bránku.

V 41. min po kombinačnej akcii trafil Khedira tesne vedľa Andersenovej žŕdky, o chvíľu neskôr nedotiahol Gómez svoje snaženie do úspešného konca.

Ani na druhej strane nebolo v závere I. polčasu z náznakov dánskych šancí nič, a tak mužstvá odchádzali na prestávku za nerozhodného stavu 1:1.

II. polčas

Prvú veľkú príležitosť po zmene strán mali Dáni. Kombinačnú akciu na ľavej strane zakončil v 51. min J. Poulsen, ale trafil len do žrde. Nemci mohli ísť opäť do vedenia v 67. min, Khedira vysunul striedajúceho Schürrleho a jeho strelu s námahou vyrazil Andersen.

Štvrťhodinu pred koncom si Bendtner nabehol na dlhú loptu, Badstuber ho atakoval aj za pomoci ťahania za dres, ale hralo sa ďalej.

Rozhodnutie priniesla 80. min. Lopta po prihrávke Özila prešla pokutovým územím až k L. Benderovi, ktorý nahradil na poste pravého obrancu dištancovaného J. Boatenga.

Bender pravačkou skóroval a tešil sa zo svojho premiérového reprezentačného gólu.

Hlasy po nedeľňajšom stretnutí:

Lars Bender (obranca Nemecka): „Dnes to bol môj šťastný deň. Dal som gól, vyhrali sme a bez straty bodu postúpili do štvrťfinále, to sú pre mňa pekné darčeky. Pri rozhodujúcej akcii som videl voľný priestor, nabehol som si, lopta sa ku mne dostala aj s prispením šťastia.“

Lukas Podolski (útočník Nemecka): „Najdôležitejšie bolo dnes naše víťazstvo, ktoré sme dosiahli v náročnom zápas proti kvalitnému dánskemu mužstvu. Pre mňa to bolo výnimočné stretnutie, stýkrát som nastúpil za reprezentáciu, dal som gól – navyše pravačkou a pomohol som tímu dosiahnuť výhru.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Nevyužili sme tri – štyri sľubné príležitosti, aby sme zvýšili naše vedenia na 2:0, čo by nám uľahčilo situáciu. V druhom polčase sme však kontrolovali vývoj. Dáni sa do ofenzívy nehrnuli, ale keď zaútočili, boli nebezpeční. Myslím si, že sme našu úlohu zvládli dobre.“