Merkelová vo funkcii končí, parlamentné voľby v Nemecku tesne vyhrali sociálni demokrati

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko volby
V Nemecku prebiehajú parlamentné voľby. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. septembra 11:59

Nemeckí stredoľaví sociálni demokrati získali v nedeľňajších parlamentných voľbách najväčší podiel hlasov. Tesne tak zdolali stredopravý blok Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) a bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorá po 16 rokoch končí vo funkcii.

Dobrá a pragmatická vláda

Predstavitelia ústrednej volebnej komisie v pondelok skoro ráno uviedli, že po spočítaní hlasov vo všetkých 299 volebných obvodoch mala Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) 25,9 % hlasov, kým blok CDU/CSU prilákal 24,1 % voličov.

V minulosti žiadna víťazná strana nezískala v nemeckých parlamentných voľbách menej ako 31 % hlasov.

„Je to veľmi jasný mandát na zabezpečenie toho, aby sme teraz pre Nemecko zostavili dobrú a pragmatickú vládu,“ povedal kandidát sociálnych demokratov na kancelára Olaf Scholz, odchádzajúci vicekancelár a minister financií, ktorý vytiahol svoju stranu z dlhoročného prepadu.

Najhorší výsledok CDU/CSU vo voľbách

Napriek tomu, že blok CDU/CSU dosiahol najhorší výsledok v parlamentných voľbách, chce sa obrátiť na menšie strany, aby s nimi prediskutoval zostavenie vlády. „Samozrejme, je to strata hlasov, ktorá nie je pekná,“ povedal líder CDU/CSU Armin Laschet na margo volebného výsledku.

Dosiaľ najhoršie si tento blok počínal v parlamentných voľbách ešte v roku 1949, keď získal 31 %. Laschet podotkol, že únia urobí všetko, čo bude v jej silách, aby zostavila vládu pod jej vedením, pretože „Nemecko teraz potrebuje do budúcnosti koalíciu, ktorá bude modernizovať krajinu“.

V hre aj veľká koalícia

Scholz i Laschet sa teraz budú snažiť presvedčiť na spoluprácu stranu Zelených, ktorá skončila na 3. mieste so 14,8 % hlasov, a stranu Slobodní demokrati (FDP), ktorá získala 11,5 % hlasov.

Zelení sa tradične prikláňajú k sociálnym demokratom a FDP zasa k únii CDU/CSU, no nevylúčili, že pôjdu inou cestou. Ďalšou možnosťou na zostavenie vlády je zopakovanie doterajšej „veľkej koalície“ tvorenej úniou a sociálnymi demokratmi, ktorá viedla Nemecko počas dvanástich zo 16 rokov Merkelovej vo funkcii kancelárky.

Do Bundestagu sa ešte dostala nacionalistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá získala 10,3 % hlasov. S ňou však nikto spolupracovať nechce. Krajne ľavicová strana Ľavica podľa prognóz získala iba 4,9 % hlasov, čo by znamenalo, že sa nedostane do parlamentu.

Gratulácia od Korčoka

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok na pondelkovej tlačovej konferencii zablahoželal víťazom nemeckých volieb.

„Voľby do nemeckého spolkového snemu sme sledovali so záujmom. Blahoželám víťazovi týchto volieb, teda Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD – pozn. SITA), ktorá na post kancelára nominovala súčasného ministra financií Olafa Scholza,“ povedal Korčok.

Poďakoval Merkelovej

Rovnako poprial aj tým politickým stranám, ktoré prejavujú záujem o prevzatie moci v novej vláde, aby sa im čo najskôr podarilo dospieť ku koaličnej dohode a vytvorili stabilnú vládu.

Korčok poďakoval aj kancelárke Angele Merkelovej, ktorej politická kariéra sa týmito voľbami skončila. „V období jej 16-ročného pôsobenia sme ďalej výrazne prehĺbili vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom, ktoré je naším strategickým partnerom,“ povedal minister. Vyzdvihol aj úlohu kancelárky a jej pôsobenie v medzinárodnej politike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Annalena BaerbockováArmin LaschetIvan KorčokOlaf Scholz
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaCSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska