Nemci stíhajú strážkyne z Osvienčimu, majú vyše 90 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obeť sa vrátila do koncentračného tábora
Pred 70 rokmi (25. marca 1942) sa uskutočnil z Popradu do Osvienčimu prvý transport židovských žien a dievčat. Medzi nimi bola aj Edita Grosmanová, ktorá hrôzu druhej svetovej vojny prežila na vlastnej koži. Po 70 rokoch sa opäť vrátila do koncentračného tábora Osvienčim, aby pripomenula svetu ľudskú krutosť. V piatok (23. marca) sa z Popradu pohol vlak, ktorý smeroval do Osvienčimu spolu s premiérkou Ivetou Radičovou, Editou Grosmanovou, podpredsedom vlády Jánom Figeľom, generálnym biskupom evanjelickej cirkvi Milošom Klátikom a riaditeľom Žel Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BERLIN 11. augusta (WEBNOVINY) – Nemecké úrady začali stíhanie vo veci podozrení voči šiestim ženám, ktoré mali počas druhej svetovej vojny slúžiť ako strážkyne väzenkýň v nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka.

Podľa informácií tamojších médií majú úrady dostatok dôkazov na ich obvinenie z podielu na masovom vraždení.

Všetky podozrivé majú viac ako 90 rokov a patria medzi približne 50 stále žijúcich pracovníkov v niekdajšom neslávne známom tábore. Ich odhalenie je výsledkom úsilia Nemcov vyrovnať sa svojou minulosťou a tlaku židovských organizácii, ktoré žiadajú spravodlivosť za holokaust voči ich etniku. Výsledkom ich snahy bolo aj zatknutie 93-ročného niekdajšieho strážcu v tábore smrti zo začiatku roka.

V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov.

Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adolf Hitler