Nemci zvažujú stíhanie strážcov z Osvienčimu, majú 90 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
70. výročie prvého transportu Židov do Osvienčimu
Pred 70 rokmi (25. marca 1942) sa uskutočnil prvý transport židovských žien a dievčat. Nacisti vypravili vlak z Popradu do vyhladzovacieho koncentračného táboru Auschwitz v poľskom Osvienčime. Foto: Archívne foto SITA, AP

BERLÍN 27. augusta (WEBNOVINY) – Nemecký úrad pre vyšetrovanie zločinov nacizmu v septembri začne posielať prokuratúre spisy viac ako 40 ľudí, na základe ktorých by mali začať stíhanie vo veci podozrení, že počas druhej svetovej vojny slúžili ako strážcovia väzňov v nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka.

Pre utorňajšie vydanie denníka Tageszeitung to potvrdil šéf úrad Kurt Schrimm. Podľa jeho slov má úrad dostatok dôkazov na ich obvinenie z podielu na masovom vraždení.

Všetci podozriví majú dnes viac ako 90 rokov a patria medzi približne 50 stále žijúcich pracovníkov niekdajšieho neslávne známeho tábora. Ich odhalenie je výsledkom úsilia Nemcov vyrovnať sa svojou minulosťou a nátlaku židovských organizácii, ktoré žiadajú spravodlivosť za holokaust voči ich etniku.

Výsledkom ich snahy bolo aj zatknutie 93-ročného niekdajšieho strážcu v tábore smrti zo začiatku roka a taktiež odsúdenie Johna Demjanjuka mníchovským súdom dva roky predtým. Schrimmov úrad, ktorý od svojho založenia pred 55 rokmi vykonal už tisíce vyšetrovaní, však nemá právomoc priamo obviňovať podozrivých a svoje nálezy preto posiela prokuratúre. Tá následne rozhodne o ďalšom postupe.

V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda. V tábore pracovalo približne 6000 príslušníkov SS. Doteraz súdy stíhali iba ľudí, ktorým bolo možné dokázať priame spáchanie zločinov. Situácia sa zmenila v roku 2011. Práve vtedy na päť rokov väzenia za podiel na v nacistickom vyhladzovacom tábore na okraji poľského mesta Sobibór odsúdili Demjanjuka, ktorý tam pôsobil ako strážca. Ten však v marci minulého roka vo veku 91 rokov zomrel v opatrovateľskom ústave v Bavorsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať