Nemcov čaká chaos v doprave, štrajkujú aj strojvodcovia

Deutsche Bahn
Foto: Ilustračné, SITA/ AP

BERLÍN 20. mája (WEBNOVINY) – Do ďalšieho štrajku vstúpili v stredu v Nemecku aj strojvodcovia osobnej železničnej dopravy, rušňovodiči v nákladnej doprave začali štrajkovať už v utorok. Deviaty štrajk za posledných desať mesiacov organizuje odborový zväz strojvodcov GDL, ktorý jeho koniec necháva zatiaľ otvorený.

Mal by však tentoraz trvať dlhšie ako naposledy, keď strojvodcovia v osobnej doprave štrajkovali šesť dní. Milióny cestujúcich tak čaká dlhé čakanie na spoje, ich rušenie a následný chaos v cestnej doprave. Zrušené sú každé dva z troch rýchlikov a stovky osobných vlakov.

Odbory GDL žiadajú zvýšenie miezd o päť percent a skrátenie pracovného týždňa na 37 zo súčasných 39 hodín. Deutsche Bahn (DB) označila postup odborov za absolútne neprimeraný a varovala pred vážnymi negatívnymi dôsledkami štrajku pre cestujúcich aj nemeckú ekonomiku. Štrajk by podľa DB mohol nemeckú ekonomiku pripraviť o 100 miliónov eur

Vlakovú dopravu v Nemecku využíva denne zhuba 5,5 milióna cestujúcich a po železnici sa prepravuje asi jedna pätina nemeckého tovaru. Odborový zväz GDL má zhruba 20-tisíc členov, spoločnosť Deutsche Bahn zamestnáva približne 200-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom