Nemec Ferstl triumfoval v super G, pre svoju krajinu vybojoval prvé víťazstvo po 26 rokoch

Josef Ferstl
Nemecký lyžiar Josef Ferstl. Foto: SITA/AP

VAL GARDENA 15. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecká senzácia menom Josef Ferstl ovládla piatkový super G v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov v talianskej Val Gardene.

Na známom Saslongu na trati s dĺžkou 2 365 m Ferstl dosiahol o dve stotiny sekundy lepší čas ako Rakúšan Max Franz. V tesných pretekoch sa na bronzový stupienok postavil ďalší rakúsky pretekár Matthias Mayer.

Prvé víťazstvo v kariére

Čoskoro 29-ročný Ferstl (nar. 29. 12. 1988) sa teší z prvého víťazstva a zároveň premiérového pódiového umiestnenia v pretekoch Svetového pohára v kariére, ale aj druhého nemeckého triumfu v super G v histórii prestížnych bojov o krištáľové glóbusy.

Premiérové takéto víťazstvo si pripísal ešte v roku 1991 Markus Wasmeier, čiže pred 26 rokmi. Ferstl bol doteraz v pretekoch SP najvyššie na 5. mieste pred necelým rokom v Santa Caterine, rovnako v super G.

„Nerozumiem a neverím tomu. Tvrdom sme pracovali, boli na zemi a opäť sa postavili. Teraz máme super družstvo, ale aj tak – moje víťazstvo je šialené. Fakt je, že šťastie bolo dnes na mojej strane,“ uviedol Josef Ferstl podľa ORF.

Kristoffersen s náskokom na čele

Na čele priebežného celkového poradia Svetového pohára zostal Nór Henrik Kristoffersen s náskokom 11 bodov pred krajanom Akselom Lundom Svindalom a Rakúšanom Marcelom Hirscherom.

Hodnotenie super G po odjazdení troch zo šiestich plánovaných pretekov vedie Nór Kjetil Jansrud s náskokom 6 bodov pred Rakúšanom Vincentom Kriechmayrom.

Piatkový super G sa napokon skončil predčasne po odjazdení 38 pretekárov z pôvodného počtu 80. Dôvodom bola hustá hmla. Medzi 42 zjazdármi tzv. druhého sledu, ktorí sa nedostali do akcie, bol aj Slovák Martin Bendík s číslom 72.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

• Val Gardena (Tal.), piatok:

Super G mužov: 1. Josef Ferstl (Nem.) 1:35,28 min, 2. Max Franz +0,02, 3. Matthias Mayer (obaja Rak.) +0,10, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,22, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) +0,30, 6. Andreas Sander (Nem.) +0,38,… Martin Bendík (SR) – nedostal sa na trať, nebol klasifikovaný

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 9 z 37 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 285 bodov,2. Aksel Lund Svindal (Nór.) a Marcel Hirscher (Rak.) obaja 274, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 249, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) 243, 6. Beat Feuz (Švaj.) 234.

Poradie vo Svetovom pohári v super G (po 3 zo 6 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 180 bodov,2. Vincent Kriechmayr (Rak.) 174, 3. Max Franz (Rak.) 172, 4. Josef Ferstl (Nem.) 144, 5. Hannes Reichelt (Rak.) 136, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 132.

Viac k osobe Aksel Lund SvindalBeat FeuzHannes ReicheltHenrik KristoffersenJosef FerstlKjetil JansrudMarcel HirscherMartin BendíkMatthias MayerVincent Kriechmayr