Nemeček chce opäť šéfovať hokeju, ponúka výsledky, nie slová

Prezident SZĽH Igor Nemeček (v strede) oznámil opätovnú kandidatúru. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Súčasný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček hodnotí svoje končiace sa funkčné obdobie na svojom poste úspešne, vidí však aj viacero príležitostí na ďalší rozvoj slovenského hokeja. „Vieme aj o veciach, ktoré sa nepodarilo naplniť,“ povedal.

Za nevyhnutnú považuje systematickú prácu na rozširovaní hráčskej základne, finančnú stabilizáciu a rozvoj domácich ligových súťaží, efektívnejšiu a rozsiahlejšiu spoluprácu s médiami, optimalizáciu marketingových aktivít či oslovenie ďalších silných sponzorov.

Vyhľadávať hokejové talenty a zlepšiť komunikáciu s médiami

Nemeček o tom informoval pri oznamovaní svojej opätovnej kandidatúry na pozíciu prezidenta SZĽH. Jeho protikandidátom vo voľbách bude 25. júna bývalý hokejový obranca Richard Lintner.

„S mojím tímom posledné štyri roky tvrdo pracujem a do kandidatúry neponúkam iba slová na papieri, ale reálne výsledky, skúsenosti a program ďalšieho rozvoja slovenského hokeja,“ uviedol Igor Nemeček a pokračoval: „V roku 2011 sme dokázali zorganizovať špičkový svetový šampionát, ktorý okrem iného priniesol do zväzovej pokladnice a následne do klubov v celej krajine viac ako dva milióny eur. V roku 2019 to môžeme ešte zlepšiť a dosiahnuť stav, keď bude Slovensko jednou z krajín, ktorá pravidelne organizuje MS v hokeji.“

Rozširovanie hráčskej základnej v najbližšom období považuje Nemeček za kľúčové pre rozvoj slovenského hokeja. Zefektívniť chce aj mediálnu a marketingovú komunikáciu. „Nie je nás na Slovensku tak veľa, aby sme si mohli dovoliť premárniť akýkoľvek hokejový talent. Musíme dostať do médií nielen reportáže, prenosy a výsledky z najvyšších súťaží, ale aj hokej vo všetkých jeho podobách – ženský, mládežnícky či inline hokej. Chceme viac a systematicky spolupracovať aj s regionálnymi médiami, ktoré môžu byť veľmi efektívnymi partnermi. Pomôže to hokeju v celom jeho rozsahu, hokej musíme vnímať ako komplexný produkt,“ poznamenal.

Richard Lintner predstavil program a v boji o šéfa SZĽH vyzve Igora Nemečka. Myslíte si, že slovenský hokej potrebuje zmenu a Citrón má šancu uspieť?

Nemeček vyzdvihol úspechy slovneských reprezentácií

Za dôležité považuje aj aktívnu pomoc bývalých špičkových hráčov. „Každý hokejista, ktorý po skončení hráčskej kariéry chce a môže pracovať pre náš hokej, je vítaný. Som presvedčený, že títo ľudia majú a musia mať miesto vo výkonnom výbore a komisiách SZĽH, v zázemí reprezentačných tímov či v Slovenskom olympijskom výbore,“ pokračoval Igor Nemeček, ktorý za úspešné projekty svojho doterajšieho pôsobenia vo funkcii prezidenta SZĽH označil zabezpečenú celoplošnú distribúciu výstroja pre deti a mládež do hokejových tried, zabezpečenie mantinelov a plexiskiel pre hokejové prípravky, projekty Minihokej tour a Korčuľuje celé Slovensko, majstrovstvá Slovenska starších žiakov či podporu účasti tímov SR „18“ a SR „20“ v ligových súťažiach.

Nemeček vyzdvihol úspešné výsledky reprezentácií SR počas jeho funkčného pôsobenia na poste prezidenta SZĽH – seniorské striebro z MS 2012, bronz „dvadsiatky“ z ostatného svetového šampionátu, priamy postup na ZOH 2014 a 2018.

V rámci opätovnej kandidatúry na funkciu šéfa slovenského hokeja prezentoval Igor Nemeček niekoľko projektov, ktoré chce podporovať – medzi inými aj skalický mládežnícky klub pod patronátom Žigmunda Pálffyho. Svoj program postavil na viacerých okruhoch – financovanie a technologický rozvoj, budovanie kvalitnej funkcionárskej infraštruktúry, médiá a marketing, spolupráca s extraligou či Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF). Za kľúčový považuje nový zákon o športe, ktorého schválenie sa v súčasnosti pripravuje.

Nemeček sa cíti oproti Lintnerovi silnejší

Nemeček nemal pri predchádzajúcej voľbe protikandidáta a delegáti kongresu SZĽH nemali na výber, tentoraz bude 53-ročný funkcionár súperiť s niekdajším reprezentačným obrancom Richardom Lintnerom.

„To, že sme dvaja, beriem ako vítanú konkurenciu. Pomôže to k väčšej mobilizácii,“ poznamenal vo štvrtok predpoludním počas oficiálnej prezentácie svojej kandidatúry Nemeček a pokračoval: „Skupina okolo Richarda chce ísť svojou cestou a ja zase svojou. Zatiaľ nedošlo k tomu, že by sme sa chceli na niečom dohodnúť, ale nikdy nehovor nikdy. Oproti Richardovi sa cítim silnejší v tom, že v hokeji som prešiel všetkými sférami – od hráča a trénera cez manažéra národného tímu, generálneho sekretára, riaditeľa MS až po posty v exekutíve IIHF a prezidenta SZĽH. Viem hokej posúdiť zo všetkých strán, nie som v tejto sfére nový. Tieto skúsenosti sú pre mňa dôležité.“

V júni 2011 Igor Nemeček nahradil na pozícii prezidenta SZĽH Juraja Širokého, v minulosti obaja aktívne spolupracovali. Súčasný šéf slovenského hokeja nechce hodnotiť skutočnosť, či sa bývalé spojenie s osobou, ktorej meno rezonuje spoločnosťou v kauze Váhostav, nemôže negatívne odraziť pri opätovnej kandidatúre. „Nekomentujem to, pretože sa uchádzam o pozíciu prezidenta zväzu a som samostatná jednotka,“ povedal Nemeček, ktorý by v hokejovom hnutí rád zvýšil príliv financií z marketingu. „Chcem predávať hokej ako produkt celoplošne, nie samostatne reprezentáciu či ligu. S tým, aby sa už dnes hovorilo o všetkých turnajoch MS, ktoré sa u nás budú konať,“ pokračoval.

Slovenskí hokejoví priaznivci SZĽH vyčítajú, že pod súčasným vedením reprezentácia SR nedosahuje také výsledky a nepodáva také výkony, aké si predstavujú. „Oproti predchádzajúcemu obdobiu sme reprezentáciu výsledkami posunuli o niečo vyššie, veď v rokoch 2008 až 2011 sme skončili na dvojciferných pozíciách. Fanúšik je na nás náročný a nechce to počuť. Je teda neobjektívny, pretože hokej nevidí reálne. Nevidí, v akých podmienkach sa robí. V minulosti sme mali v NHL cez tridsať hráčov, dnes len trinásť. Fanúšikovia sú prekvapení, prečo nemáme svoj tím na Svetovom pohári, ale ten by mal byť zložený prevažne z hráčov NHL a to my nevieme zabezpečiť. Fanúšik však povie, že my na zväze sme za to zodpovední. Priaznivci majú svoj názor a ja im ho brať nebudem. Nás volia hokejové kluby, ktoré poznajú našu prácu a vedia, čo sme spravili a chceme urobiť. Oni sa musia rozhodnúť, či chcú toho alebo toho,“ dodal Igor Nemeček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor NemečekRichard Lintner
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja