Nemeček porazil Lintnera, ostáva šéfom slovenského hokeja

Nemeček alebo Lintner? Hokej si volí nového šéfa
Predseda Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček počas voľby predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na kongrese SZĽH. Bratislava, 25. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) do roku 2019 potvrdil na poste prezidenta Igora Nemečka.

„Ďakujem všetkým za svoj hlas. Verím, že keď budem o štyri roky pod drobnohľadom, tak z nášho programu a vyhlásenia splníme všetko, čo si určíme,“ povedal bezprostredne po voľbe Nemeček. Ten si za členov výkonného výboru vybral Dušana Mráza, Lukáša Machalu, Róberta Luptáka, Róberta Švehlu, Tibora Turana a Martina Kohúta. Do dozornej rady zväzu sa dostali Ľubomír Vaic, Andrej Gmitter a Ivan Droppa.

Obrazom: Voľba nového prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja

Novým generálnym sekretárom bude Pukalovič

Nemeček tiež informoval aj o mene nástupcu Otta Sýkoru na poste generálneho sekretára SZĽH. „Generálnym sekretárom zväzu sa od 1. júla stane Róbert Pukalovič.“ Päťdesiatštyriročný Pukalovič naposledy pôsobil ako tréner vo fínskom mužstve JHT Kalajoki, predtým viedol aj MHC Martin či Slovan Bratislava, v Leve Poprad i Slovane pracoval ako asistent. Ako hráč ukončil kariéru v roku 2004 v Nitre, na klubovej úrovni hral aj vo Zvolene, Slovane Bratislava, Trenčíne i vo Fínsku. Na reprezentačnej úrovni štartoval na MS 1997 a 1998.

Jednou z prvých úloh výkonného výboru SZĽH na čele s prezidentom Nemečkom bude obsadenie uvoľneného postu trénera reprezentácie. Vladimír Vůjtek totiž po štyroch rokoch opustil túto pozíciu. „Bude to téma prvého zasadnutia výkonného výboru na budúci týždeň. Tam sa o tom začneme rozprávať. Nechcem nad tým zatiaľ špekulovať, musíme sa o tom s kolegami vo výkonnom výbore porozprávať. To isté platí aj o generálnom manažérovi národného mužstva,“ dodal Nemeček.

Lintner ďakoval všetkým, ktorí pri ňom stáli

Do dozornej rady sa dostali Ľubomír Vaic, Andrej Gmitter a Ivan Droppa, šéfom DR bude Gmitter. Nemeček bol zvolený do pozície prezidenta SZĽH aj pred štyrmi rokmi, keď nahradil 13 rokov úradujúceho Juraja Širokého.

„Jedno veľké ďakujem všetkým, ktorí ste pri mne stáli. Žiaľ, potrebnú väčšinu delegátov kongresu sa nám dnes presvedčiť nepodarilo. Napriek tomu som si istý, že sa mi počas posledných mesiacov podarilo dať dokopy silný tím odborníkov a spoločne sme vypracovali program, o ktorom som presvedčený, že je správny. V konečnom dôsledku aj inšpirujúci, len dúfam, že v najbližších rokoch aj na praktickej a nielen teoretickej úrovni. Mrzí a trápi ma kritický stav slovenského hokeja, najmä ak sa bude táto nelichotivá situácia naďalej prehlbovať. Je mi ľúto, keď vidím, ako sa nedôvera fanúšikov, verejnosti a partnerov stále stupňuje. Na hokeji mi vždy záležalo a záležať bude, preto v rámci možností budem ďalej pracovať na hokejových aktivitách, ktoré mám rozpracované a takisto sa budem aktívne podieľať aj na príprave nového zákona o športe,“ uviedol po neúspešnej kandidatúre Lintner.

Nemeček alebo Lintner? Hokej si volí nového šéfa
Foto: SITA/Robert Tappert

Kongres SZĽH odmietol odňať komisiám právo hlasovať

Pred samotnou voľbou prezidenta delegáti kongresu SZĽH rozhodovali o návrhoch na zmenu stanov, podľa ktorého by nemohli hlasovať zástupcovia komisií SZĽH, čo však neprešlo. Potrebná bola dvojtretinová väčšina hlasov. Návrh predložili zástupcovia HK Nitra.

„Pre nás je to principiálny problém, pretože členov komisií si vyberá vedenie SZĽH a podľa predpokladov je jasné, že budú voliť toho, kto ich zamestnáva,“ povedal nový riaditeľ klubu z Nitry Miroslav Kováčik.

Potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov získali menšie úpravy v súťažnom, disciplinárnom i prestupovom poriadku SZĽH. Po novom napríklad bude koniec prestupového obdobia totožný s dňom posledného kola základnej časti, najneskôr však 15. februára.

Vizitka Igora Nemečka

Narodil sa 28. augusta 1961 v Bratislave.

Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1985 bol metodikom TJ Slovan Bratislava a od roku 1987 pôsobil ako tréner mládeže na SZĽH.

V rokoch 1991 – 1999 trénoval v Rakúsku aj Taliansku a v rokoch 1999 – 2009 bol generálnym sekretárom SZĽH. Následne vykonával funkciu generálneho riaditeľa organizačného výboru majstrovstiev sveta 2011. Od roku 2001 bol členom výkonného výboru Slovenského olympijského výboru a od roku 2004 aj ako viceprezident SOV zodpovedný za zimné športy.

V rokoch 2003 – 2008 bol členom juniorskej komisie Medzinárodného zväzu ľadového hokeja (IIHF), od roku 2008 je členom Súťažnej komisie IIHF. V rokoch 2006 a 2010 bol vedúcim výprav slovenských športovcov na ZOH v Turíne a Vancouveri. Bol manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie na MS, na svojom konte má 2. miesto z MS v Petrohrade 2000, zlato z MS v Göteborgu 2002 aj 3. miesto z MS v Helsinkách. Jeho záľubami sú lyžovanie a tenis.

Vizitka Richarda Lintnera

Narodil sa 15. novembra 1977 v Trenčíne.

S hokejom začínal v klube Dukla Trenčín. V sezóne 1995/96 debutoval v extralige, keď nastúpil na dva zápasy. V roku 1996 ho draftoval v piatom kole z celkového 119. miesta klub NHL Phoenix Coyotes. Nasledujúce dve sezóny hral v nižších severoamerických súťažiach (AHL a IHL).

V sezóne 1999/2000 absolvoval premiéru v NHL, keď za Nashville Predators odohral 33 zápasov. Sezónu 2000/01 začal v Dukle Trenčín, po šiestich zápasoch uzavrel zmluvu so švédskym klubom MoDo Hockey. Pred nasledujúcim ročníkom sa vrátil do NHL, pôsobil v New Yorku Rangers a Pittsburghu Penguins, ako aj vo farmárskej AHL. Neskôr hrával vo Švédsku (Djurgaardens IF, Skelleftea AIK, Färjestads BK, BK Rögle), ale aj vo fínskej Raume či bieloruskom zástupcovi v KHL Diname Minsk.

Za slovenskú reprezentáciu Richard Lintner odohral dovedna 105 zápasov, v ktorých strelil 14 gólov. Naposledy sa v drese s dvojkrížom objavil 1. apríla 2011 v príprave v Lahti s Fínskom (1:3). Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 a 2010, na zimných olympijských hrách 2002 a Svetovom pohári 2004. V ostatnom čase sa Lintner venoval marketingovým aktivitám v Dukle Trenčín, ako aj spolukomentovaniu a odborným analýzam prenosov počas majstrovstiev sveta v hokeji.

Prezidenti SZĽH v ére samostatnosti:

január 1993 – máj 1997: Ján Mitošinka

máj 1997 – september 1997: Viktor Špakovský

december 1997 – marec 1998: Dušan Pašek (mandát ukončila jeho predčasná smrť)

marec 1998 – jún 1998: Ján Stanovský (poverený vedením SZĽH)

jún 1998 – jún 2011: Juraj Široký

jún 2011 – jún 2015: Igor Nemeček

júl 2015 – 2019 Igor Nemeček

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej GmitterDušan PašekIgor NemečekJán MitošinkaJuraj ŠirokýĽubomír VaicRichard LintnerVladimír Vůjtek
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja