Nemecká polícia zatkla dvojicu, ktorá je podozrivá z krádeže stokilovej zlatej mince

Krádež mince
Polícia zatkla dvojicu podozrivých z krádeže mince. Foto: SITA/AP

BERLÍN 12. júla (WebNoviny.sk) – Špeciálne jednotky nemeckej polície v stredu ráno zatkli najmenej dvoch ľudí podozrivých z marcovej krádeže stokilogramovej zlatej mince, ktorú vystavovalo Bodeho múzeum v Berlíne. Ako informuje agentúra AP, k zatknutiam došlo počas razií v domoch v berlínskom Neuköllne.

Podozrivých našli na zázname z kamery

„Predpokladáme, že dvaja podozriví zodpovedajú páchateľom, ktorých možno vidieť na zázname z bezpečnostnej kamery,“ uviedol hovorca polície Winfrid Wenzel. Ako tiež uviedol, domové prehliadky pokračujú, no mincu polícia zatiaľ nenašla. Podľa odborníkov ju páchatelia zrejme roztavili a zlato speňažili.

Kanadská minca s názvom Big Maple Leaf (v preklade Veľký javorový list, pozn. red.) je hrubá približne tri centimetre a má priemer 53 centimetrov. Jej nominálna hodnota je milión kanadských dolárov (v prepočte zhruba 679 400 eur). Jej trhová hodnota však pre jej hmotnosť a obsah zlata dosahuje približne 3,8 milióna eur.

Zlodeji vnikli cez okno

Minca pre svoju rýdzosť zlata, ktorá je 999.99/1000, figuruje aj v Guinnessových svetových rekordoch. Na prednej strane sa nachádza portrét britskej kráľovnej Alžbety II., na zadnej sú tri javorové listy – symboly Kanady.

Najmenej dvaja zlodeji mincu ukradli po tom, ako do budovy múzea vnikli cez okno. Naložili ju na fúrik, vyniesli z budovy a dali do auta, ktoré bolo zaparkované v parku pri železničnej trati blízko inštitúcie. Polícia v júli zverejnila fotografie páchateľov zo záznamu z bezpečnostnej kamery a oslovila verejnosť, aby pomohla pri ich identifikácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom