Nemecká tajna služba údajne sledovala tisícky cieľov v Rakúsku, Viedeň žiada vysvetlenie

Sebastian Kurz
Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 16. júna (WebNoviny.sk) – Rakúsko žiada od Nemecka vysvetlenie správ o údajnom niekoľkoročnom špehovaní z jeho strany.

Denník Der Standard a týždenník Profil publikovali správy, podľa ktorých nemecká tajná služba BND v rokoch 1999 – 2006 špehovala v Rakúsku takmer dvetisíc cieľov vrátane významných firiem, kancelárskeho úradu a ministerstiev.

Podozrenia z činnosti tajnej služby

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v reakcii na správy sobotu uviedol, že „špionáž medzi spriatelenými štátmi nie je len nezvyčajná a nechcená. Je neprijateľná.“

Kancelár Sebastian Kurz zase poznamenal, že sa už v roku 2014 objavili podozrenia z činnosti nemeckej tajnej služby v Rakúsku a naznačil, že tie mali z časti za následok sprísnenie nemeckých zákonov. Kurz ďalej uviedol, že Rakúsko po zverejnení správ kontaktovalo nemecké úrady a pýtalo sa na to, kto bol cieľom špionáže a kedy sledovanie skončilo.

Komisia prešetruje obvinenia

„Chceme mať istotu, že to (sledovanie, pozn. SITA) skončilo a ak boli uložené dáta, žiadame, aby boli zmazané,“ povedal novinárom a dodal, že úrady „nemajú v súčasnosti náznaky, že by sledovanie pokračovalo“ po roku 2006.

Predseda komisie nemeckého parlamentu dohliadajúcej nad spravodajskými službami Armin Schuster pre mediálnu spoločnosť Funke uviedol, že komisia už prešetruje, či sú obvinenia nové alebo súčasťou už známych obvinení z roku 2015. Vtedy BND čelila obvineniam, že mohla pomôcť USA pri špehovaní Európanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenSebastian Kurz