Nemecké voľby by s veľkým náskokom vyhrala Merkelovej strana

Angela Merkelová
Foto: SITA

BERLÍN 17. septembra (WEBNOVINY) – Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej podľa prieskumu verejnej mienky vyhrá voľby po tretí raz v rade.

Prieskum agentúry Forza ukazuje, že CDU by volilo 39 percent Nemcov. Koaličná Slobodná demokratická strana FDP by získala päť percent, čo je hranica na vstup do parlamentu.

Sociálnodemokratickú stranu (SPD) by volilo 25 percent opýtaných, pričom opozičné politické subjekty by spolu dostali 44 percent hlasov. Za Zelených, ktorí by mohli vytvoriť koalíciu s SPD, by hlasovalo deväť percent respondentov.

Strana Ľavica, s ktorou SPD zatiaľ nechce spolupracovať na federálnej úrovni, dosiahla podľa prieskumu desať percent. Euroskeptická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) by sa s tromi percentami do parlamentu nedostala.

Voľby do celoštátneho parlamentu (Bundestag) budú v nedeľu 22. septembra. Zatiaľ čo víťazstvo CDU je prakticky isté, nie je jasné, či sa FDP dostane do parlamentu. V ich vypadnutie z Bundestagu dúfajú sociálni demokrati z SPD. Ich podpora v kombinácii so stranou Zelených a krajnými ľavičiarmi dosahuje rovnaké čísla ako CDU a FDP dokopy. Možnosťou je aj veľká koalícia pozostávajúca z CDU a SPD. Merkelová by mala zostať kancelárkou aj preto, že jej dôveruje takmer 70 percent obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová