Nemeckého Jamesa Bonda odsúdili za daňové úniky, na zahraničných účtoch ukrýval milióny eur

Kufrik, peniaze
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BERLÍN 5. októbra (WebNoviny.sk) – Jedného z najlepších bývalých nemeckých tajných agentov, ktorý sa preslávil odhaľovaním kriminálnej činnosti, odsúdili za daňové úniky.

Za porušovanie zákona dostal 77-ročný Werner Mauss podmienečný trest odňatia slobody na dva roky a nariadenie darovať na charitu 200-tisíc eur.

Významný životný prínos

Mauss, ktorého prezývajú nemecký James Bond, ukrýval podľa súdu 15 miliónov eur na zahraničných účtoch v Luxembursku, Lichtenštajnsku a na Bahamách.

Prokurátor požadoval trest odňatia slobody na šesť rokov a tri mesiace. Sudca ale uviedol, že pri udeľovaní rozsudku zvážil Massov významnú životný prínos.

Financovanie bezpečnostných operácií

Mass tvrdí, že účty založili pracovníci tajných služieb zo západu a z Izraela v polovici 80. rokov na financovanie bezpečnostných zahraničných operácií. Argumentoval tiež, že v obhajobe mu bránia sľuby mlčanlivosti. Toto tvrdenie však súd zamietol.

Werner Mauss pomohol za svoj život zmariť sprisahanie, ktorého cieľom bolo otráviť bývalého pápeža, získal naspäť klenoty ukradnuté z Kolínskej katedrály a odhalil viac ako 200 kriminálnych skupín, čoho výsledkom bolo takmer 2000 zadržaných.

Tiež sa mu podarilo vyslobodiť rukojemníkov zajatých kolumbijskými povstalcami a chytiť množstvo medzinárodne hľadaných zločincov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom