Nemeckému šéfovi financií praskli nervy, pohrozil Grékom

Grecko
Foto: SITA/AP

BERLÍN 25. júna (WEBNOVINY) – Nová grécka vláda by mala prestať žiadať o ďalšiu pomoc a namiesto toho sa snažiť o urýchlené prijatie reforiem, na ktorých sa krajina dohodla výmenou za poskytnuté krízové úvery.

Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag.

Grécko prišlo o veľkú časť dôvery európskych partnerov a získa ju spať iba konkrétnymi činmi, tvrdí Schäuble v rozhovore, ktorý tlačová agentúra Reuters označuje za nezvyčajne otvorený.

Najdôležitejšia úloha, ktorej čelí nový premiér (Antónis) Samarás je urýchlene a bez ďalšieho zdržiavania prijať dohodnutý program namiesto toho, aby sa pýtal, čo ešte môžu ostatní urobiť pre Grécko,“ povedal Schäuble, ktorý je blízkym spojencom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Nádeje na zmiernenie podmienok sa rozptýlili

Grecko
Foto: SITA/AP

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert rozptýlil nádeje, že lídri Európskej únie na tohtotýždňovom summite zmiernia podmienky úverového programu pre Grécko, keď povedal, že EÚ pravdepodobne tento týždeň neprijme žiadne rozhodnutie týkajúce sa Atén.

Na otázku, či na summite padne nejaké rozhodnutie o Grécku Seibert povedal: „Myslím si, že všetci európski partneri sa budú držať súčasného postupu.

Hovorca vlády ďalej povedal, že zástupcovia takzvanej trojky veriteľov (EÚ, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond), musia najskôr navštíviť Atény, aby zhodnotili úspešnosť plnenia podmienok úverového programu.

Lopta je na gréckej strane

Na základe ich správy budeme hovoriť o potenciálnych nevyhnutných úpravách podmienok programu,“ povedal a zároveň dodal, že tohto programu sa drží každý v Európe, a preto netreba očakávať, že na summite padne akékoľvek rozhodnutie o Grécku.

Nová grécka vo štvrtok uviedla, že chce opäť prerokovať podmienky záchranného úveru v objeme 130 miliárd eur, ktorý krajinu zachránil pred bankrotom.

Koalícia troch politických strán chce okrem iného predĺžiť o dva roky termín pre stlačenie rozpočtového deficitu na úroveň 2,1 percenta hrubého domáceho produktu. Posunutie termínu by si podľa agentúry Reuters vyžiadalo ďalšiu zahraničnú pomoc v objeme 16 až 20 miliárd eur.

Lopta je teraz na gréckej strane … Obnovenie dôvery ľudí v Európe majú vo svojich rukách. Dosiahnu to iba konkrétnym činmi a skutkami,“ zdôraznil nemecký minister financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Wolfgang Schäuble