Nemeckí futbalisti vyškolili Grécko 4:2

Nemecko

GDANSK 22. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Nemecka zvíťazili v piatkovom štvrťfinálovom zápase na XIV. majstrovstvách Európy vo futbale nad Gréckom 4:2 (1:0).

V Aréne Gdansk v rovnomennom poľskom meste mali zverenci trénera Joachima Löwa prevahu počas celého priebehu zápasu. Do 39. min síce márne dobíjali Sifakisovu bránku, no potom vypálil kapitán Philipp Lahm a otvoril skóre. V druhom dejstve prišiel gólový uragán.

Gréci Samarasovým gólom najprv vrátili Nemcov „na zem“, lenže gólovú kanonádu v podaní „Nationalelf“ dokonali Khedira, Klose a Reus. V 89. min Salpigidis skorigoval z pokutového kopu na konečných 2:4.

Tréner Löw neskrýval radosť

Postup nemeckej futbalovej reprezentácie do semifinále nesmierne potešil trénera „Nationalelf“ Joachima Löwa. Nemecko sa tak stretne v semifinále s jedným z dvojice Taliansko – Anglicko, ktorých vzájomný štvrťfinálový duel sa uskutoční v nedeľu vo Varšave.

Joachim low

„Gréci nám dali dva góly v podstate z jedinej šance,“ komentoval Löw skutočnosť, že jeho zverenci inkasovali jeden z gólov z penalty po hre rukou v pokutovom území v podaní Jéroma Boatenga.

„Som na svojich hráčov hrdý. Niet pochýb o tom, že sme zvíťazili absolútne zaslúžene. Mrzí ma len, že sme nepremenili množstvo šancí,“ vyčítal tréner Nemecka.

Joachim Löw urobil v základnej zostave niekoľko zmien. Kanoniera Maria Gómeza nahradil Miroslavom Klosem a na lavičke nechal aj Lukasa Podolského a Thomasa Müllera.

„Musíme zmiasť súpera, byť nepredvídateľní. Všetci poznajú našich hráčov veľmi dobre, potreboval som tiež trochu oživiť zostavu, aby sme sa príliš neuspokojili s dosiahnutými výsledkami,“ doplnil Löw.

Nemcov pochválil za výkon aj tréner Grécka Fernando Santos. „Nemci hrali naozaj veľmi dobre. Napriek tomu si moji hráči zaslúžia absolutórium, lebo prvý polčas zvládli vynikajúco. Potom sme však už nestačili dýchať. Nemci nám nič nedovolili, neustále nás tlačili,“ vyhlásil portugalský kouč Grécka.

Najlepšie momenty zo zápasu Nemecko – Grécko

Nemecko - Grécko
Nemec Sami Khedira počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Gréckom Foto: SITA/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident UEAF Michel Platini počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Gréckom. Foto: SITA/AP
Grécky fanúšik pred zápasom ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Gréckom. Foto: SITA/AP
Nemecký fanúšik pred zápasom ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Gréckom. Foto: SITA/AP
Nemec Sami Khedira prepadáva cez Gréka Giorgosa Samarasa počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Gréckom. Foto: SITA/AP

Nemci majú v tíme špióna

Zdá sa, že trénerovi nemeckej futbalovej reprezentácie Joachimovi Löwovi došla trpezlivosť v súvislosti s únikom informácií z tábora jeho tímu. Ako je známe, „Jogi“ pred piatkovým štvrťfinálovým duelom na ME 2012 (8. júna – 1. júla) proti Grécku (Nemecko vyhralo 4:2, pozn.) urobil v základnej zostave tri nečakané zmeny, médiá v Nemecku však o nich informovali niekoľko hodín pred zápasom.

Löw nebol šťastný, že už niekoľkýkrát médiá vopred vedeli o pripravovanej taktike mužstva na stretnutie. Od hráčov údajne dostal slovo, že ani jeden z nich neprezradil zamýšľané zmeny, podozrieva však ich agentov.

„Muselo ísť o únik informácií, pretože o 14.00 h miestneho času o tom vedeli nemecké médiá. Neviem, kto vynáša informácie, ale nakoniec si aj tak myslím, že v piatok nám to neuškodilo,“ vyhlásil Joachim Löw. Nemci sa v semifinále stretnú s víťazom štvrťfinálového merania síl medzi Anglickom a Talianskom.

Štvrťfinále (Gdansk/Poľ.):

Nemecko – Grécko 4:2 (1:0)

Gól: 39. Lahm, 61. Khedira, 68. Klose, 74. Reus – 55. Samaras, 89. Salpigidis (z pok. kopu), ŽK: 14. Samaras, 75. Papastathopulos (obaja Gréc.), rozhodovali: Skomina – Arhar, Žunič (všetci Slovin.)

Nemecko: Neuer – J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Schweinsteiger, Khedira – Reus (80. Götze), Mesut Özil, Schürrle (67. T. Müller) – Klose (79. M. Gómez)

Grécko: Sifakis – Torosidis, Papastathopulos, K. Papadopulos, Tzavellas (46. Fotakis) – Makos (71. Liberopulos), Maniatis – Ninis (46. Gekas), Katsuranis, Samaras – Salpigidis

I. polčas

Nemci sa od úvodu do Grékov poriadne „zahryzli“.

Vo 4. min Khedira vypálil spoza šestnástky a Schürrle z dorážky prekonal Sifakisa, lenže v momente strely stál v postavení mimo hry, a tak jeho zásah neplatil.

V 11. min si nabehol do brejku Reus, ale vo veľkej šanci minul grécku bránku. V 23. min si Reus narazil loptu s Klosem, prihral Özilovi, lenže ten zakončil veľmi slabo. O minútu na to strieľal opäť Reus a po ňom zasa Özil a v 25. min aktívny Reus znova prudko vypálil vedľa bránky Gréka Sifakisa.

V 32. min sa ojedinele osmelili aj Gréci. Ich zriedkavé protiútoky stíhali Nemci ľahko brániť, ale v 32. min z rohu šestnástky predsa len vystrelil Ninis. O minútu neskôr Schürrle krížnou strelou minul grécku bránku. V 37. min po Özilovej prihrávke pálil Khedira a po rohu vzápätí netrafil za Sifakisov chrbát opäť Schürrle.

V 39. min sa pri spracovaní lopty zbavil kapitán Nemecka Philipp Lahm dvoch brániacich hráčov súpera a tvrdou strelou otvoril skóre – 1:0. Gréci sa následne opäť stiahli do obrannej „ulity“ a čakali na to, čo Nemci vymyslia. V druhej minúte nadstaveného času prvého dejstva ich mohol potrestať z diaľky Schürrle, ktorý len veľmi tesne minul bránku.

II. polčas

Druhý polčas sa začal v znamení nemeckej prevahy, tá však nebola efektívna. „Nationalelf“ síce trpezlivo hľadala diery v gréckej „pavučine“, ale v 53. min zaútočili Samaras s Gekasom.

Nemeckí obrancovia ich však stihli zastaviť. Lenže to sa im nepodarilo o ďalšie dve minúty, keď po pravej strane unikol Salpigidis, prihral pred bránku a pri lopte bol prvý Samaras, ktorý vyrovnal na 1:1.

V 61. min odcentroval sprava J. Boateng, Klose loptu hlavou minul, no Khedira „z voleja“ prepálil Sifakisa – 2:1.

O minútu už mohli Gréci vyrovnať, no Gekas mieril nad Neuerovu bránku a v 66. min nerozvlnil sieť ani K. Papadopulos. V 68. min si na center nabehol Miroslav Klose a svojou obávanou hlavičkou zvýšil na 3:1. V 74. min Mesut Özil prihral Klosemu, ktorý Sifakisa neprekonal, no Marco Reus pribehol k odrazenej lopte včas a nekompromisne zvýšil na 4:1. V 81. min sa pohral s gréckou obranou Özil, no jeho pokus striedajúci Gómez nedorazil.

O dve minúty neskôr ohrozil Neuera Grék Fotakis. V 88. min odpískal slovinský rozhodca Skomina pokutový kop v prospech Grécka, pretože J. Boateng zahral rukou. Z „jedenástky“ sa nepomýlil Salpigidis a strelil vôbec prvý gól zo značky pokutového kopu na tomto turnaji – 4:2. V závere Nemci kontrolovali priebeh zápasu a zaslúžene postúpili medzi štyri najlepšie tímy na ME 2012.

Reakcie:

Philipp Lahm (kapitán Nemecka a autor jedného gólu): „Zbytočne sme si to v zápase skomplikovali. V prvej štvrťhodine sme mali šancu získať pohodlný náskok. Potom sme dali gól a na začiatku druhého polčasu rýchlo inkasovali. Urobili sme zopár zbytočných chýb, ale najdôležitejšie je, že sme v semifinále. V útoku sme po zmene strán hrali dobre. Sme spokojní, že sme zvíťazili.“

Sami Khedira (stredopoliar Nemecka a autor jedného gólu): „Sme veľmi šťastní, že sme zvíťazili. Lenže po prvom polčase sme si to skomplikovali. Po vyrovnávajúcom góle sme sa opäť začali viac tlačiť do ofenzívy a zaslúžene sme zvíťazili.“

Fernando Santos (tréner Grécka): „V prvom rade k postupu gratulujem Nemecku, ktoré hralo dobre. Gratulujem však aj mojim zverencom za ich snahu na celom turnaji. Myslím si, že sme si dnes mohli udržať dlhšie šancu na úspech. V istých momentoch sme mohli hrať pozornejšie a dlhšie držať loptu. Po prvom polčase som hráčom povedal, aby sa sústredili po celý čas na obranu, aj vtedy, ak by sme strelili gól. Bohužiaľ, druhý gól sme dostali veľmi skoro, a to rozhodlo o jasnej nemeckej prevahe v zápase. O úspech sa pokúsime nabudúce.“

Sokratis Papastathopulos (obranca Grécka): „Hrali sme proti veľmi dobrému tímu, jednému z najlepších na svete. Dali sme dva góly, no azda sme mali byť opatrnejší v obrane. Bojovali sme za všetkých gréckych fanúšikov. Myslím si, že náš tím má budúcnosť. Mnohí z nás ešte zažijú krásne vrcholné turnaje.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Sme veľmi šťastní, že sme sa dostali do ďalšieho kola, do semifinále. Tešíme sa na ďalší krok a urobíme všetko pre to, aby sme uspeli. Angela Merkelová (nemecká kancelárka, pozn.) mi po zápase povedala, že nám verí, pogratulovala nám po zápase a odkázala, že sa jej náš výkon páčil.“

Viac k osobe Angela MerkelováFernando SantosJoachim LöwMesut ÖzilMiroslav KlosePhilipp Lahm
Firmy a inštitúcie Grécka futbalová reprezentáciaNemecká futbalová reprezentácia