Nemeckí strojvodcovia končia štrajk, súhlasili s mediáciou

Vlaky
Foto: SITA/ AP

FRANKFURT 21. mája (WEBNOVINY) – Nemeckí strojvodcovia súhlasili, že vstúpia do mediácie so spoločnosťou Deutsche Bahn (DB).

Skončí sa tak štrajk, ktorý spôsobil miliónové škody. „Uľavilo sa nám… na programe dňa je mediácia, nie štrajky,“ povedal člen predstavenstva DB Ulrich Weber vo štvrtok po dvoch dňoch rokovaní s odborovým zväzom nemeckých strojvodcov GDL.

Predstavitelia GDL v samostatnom vyhlásení uviedli, že štrajk strojvodcov, deviaty za uplynulých desať mesiacov, sa skončí vo štvrtok o 17:00 GMT. Proces mediácie sa podľa GDL začne 27. mája a potrvá do 17. júna. Odbory zároveň uviedli, že počas tohto obdobia ďalšie štrajky nebudú.

Organizácia GDL žiada zvýšenie miezd o päť percent a skrátenie pracovného týždňa na 37 zo súčasných 39 hodín. Odbory chcú tiež získať právo zastupovať ďalších zamestnancov, napríklad vlakových stewardov. Spoločnosť DB odborom ponúkla zvýšenie platov o 4,7 percent a k tomu jednorazovú platbu vo výške tisíc eur. Spoločnosť však odmietla požiadavku týkajúcu sa zastupovania ďalších pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom