Nemeckí tajní sledovali stovky ľudí zo spriatelených krajín

Odpocuvanie
Foto: ilustračné, rafayhackingarticles.net

BERLÍN 15. októbra (WebNoviny.sk) – Aj americké ministerstvo zahraničných vecí figurovalo podľa informácií rozhlasovej stanice RBB Inforadio medzi špionážnymi cieľmi nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND).

Konkrétne išlo o odpočúvanie cieľovej osoby v centrále rezortu diplomacie USA. Medzi odpočúvanými subjektmi však mali byť aj americké vojenské zariadenia v Afganistane. O postupe BND sa v stredu hovorilo na tajnom zasadaní, na ktorom sa zúčastnil aj riaditeľ BND Gerhard Schindler.

Ako vysvitlo, BND roky využívala štvormiestny počet možno problematických selektorov. Podľa informácií RBB v októbri 2013 ich bolo deaktivovaných 2800.

Objektom záujmu nemeckej tajnej služby bolo podľa doteraz dostupných informácií údajne okolo 700 jednotlivcov odpočúvaných v zariadeniach spriatelených európskych krajín i USA. Boli medzi nimi napríklad diplomati z francúzskej ambasády v Nigeri alebo z amerického veľvyslanectva v Sudáne.

Nezodpovedanou otázkou naďalej zostáva, či použité kľúčové slová zodpovedali, respektíve boli kryté stanovenými úlohami BND. Už dlhší čas je známe, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) roky sledovala európske firmy a politikov práve s pomocou nemeckej BND, ktorá poskytovala príslušné selektory.

Až teraz však vyšlo najavo, že BND monitorovala komunikáciu medzi spriatelenými krajinami aj pomocou vlastných kľúčových slov, nepoužívajúc iba tie, využívané americkou NSA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom