Nemecko dáva vandalom príučku, nový náter na nich odráža moč

WC
Foto: Thinkstock

Obyvatelia Hamburgu sa rozhodli zasiahnuť proti nepoučiteľným vandalom, ktorí napriek zákazom močia na steny nočných podnikov. Steny verejných budov pokryli špeciálnym náterom, ktorý moč odráža priamo na výtržníkov.

Ako sa do hory volá…

Nemci dali vandalom príučku, nový náter na nich odráža moč
Foto: Youtube

Nápad, ktorý má účinne vyriešiť problém s močením na verejnosti, sa zrodil v hlave aktivistov v štvrti St. Pauli. Nespokojní obyvatelia oblasti, ktorá je známa početnými nočnými klubmi, sa rozhodli steny budov pokryť technologicky vyspelým náterom, ktorý odráža moč späť na svojho pôvodcu.

„Farba na stenách vyšle previnilcom jasnú správu o tom, že ich močenie na steny nie je vítané. Náter chráni budovy aj ich obyvateľov a čo je najdôležitejšie, vysiela signál, že takéto správanie nebude tolerované,“ uviedla vedúca skupiny Julia Staron.

Drahé, ale účinné

Nespokojní obyvatelia veria, že ochranný náter odradí previnilcov močiacich na verejných priestranstvách, ktorých v Nemecku hovorovo volajú „wildpinkleri“. Špeciálna vodovzdorná farba, ktorá sa používa aj v lodnom priemysle, však nie je lacná – natrieť plochu šesť metrov štvorcových vyjde na 500 eur. Aktivisti napriek tomu tvrdia, že nápad sa vyplatil.

„Keď porovnáte prácu zahŕňajúcu každodenné odstraňovanie špiny a príšerného zápachu, ako aj všetky ostatné škody, rozhodne to stojí za to,“ tvrdí aktivistka.

Úspech potvrdzuje aj video, ktoré aktivisti zverejnili na YouTube. Záznam, v ktorom umiestňujú na steny oznamy s nápisom „Hier nicht pinkeln! Wir pinkeln zurück“ (Tu nemočiť! My močíme späť!), si za necelé tri dni stihlo pozrieť už takmer pol milióna divákov.

www.news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom