Nemecko je zásadne proti bankovej licencii pre ESM

Philipp Rösler
Philipp Rösler Foto: SITA/AP

BERLÍN/ HELSINKI 1. augusta (WEBNOVINY) – Nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler vyhlásil, že je proti tomu, aby sa trvalému eurovalu, čiže Európskemu mechanizmu pre stabilitu (ESM), poskytla banková licencia.

Minister v stredu povedal, že by to podporilo infláciu a zmiernil by sa tlak, aby krajiny reformovali svoje ekonomiky.

Niektoré vlády štátov eurozóny sú za to, aby trvalý euroval od Európskej centrálnej banky (ECB) dostal bankovú licenciu.

To by mu umožnilo nakupovať fakticky neobmedzené množstvo dlhopisov a stlačiť nadol výnosy v prípade takých zadlžených štátov ako sú Španielsko a Taliansko.

„Kancelárka Angela Merkelová, minister financií Wolfgang Schäuble a ja sa zhodujeme, že banková licencia pre Európsky mechanizmus pre stabilitu nemôže byť cestou, ktorou sa vydáme,“ povedal Rösler novinárom.

„Nechceme sa vybrať cestou k inflačnej únii ale k únii stability,“ poznamenal.

Rösler zároveň uviedol, že od Európskej centrálnej banky očakáva, že sa naďalej bude sústreďovať na svoju hlavnú úlohu, a to na udržiavanie cenovej stability v eurozóne.

Taliansky premiér Mario Monti však v stredu vyjadril názor, že ESM bankovú licenciu nakoniec dostane. Na otázku, či by ESM mal mať bankovú licenciu, Monti odpovedal: „Myslím si, že to pomôže. Domnievam sa, že sa to v pravý čas stane.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováMario MontiPhilipp RöslerWolfgang Schäuble