Nemecko má nového prezidenta, Frank-Walter Steinmeier sa ujal funkcie

Germany President
Odchádzajúci prezident Joachim Gauck a nový prezident Frank-Walter Steinmeier (vľavo) sa v prítomnosti svojich manželiek symbolicky stretli na schodoch zámku Bellevue. Foto: SITA/AP

BERLÍN 19. marca (WebNoviny.sk) – Nemecko má od nedele nového prezidenta. Najvyššej štátnej funkcie sa na zámku Bellevue v Berlíne po Joachimovi Gauckovi ujal bývalý sociálnodemokratický minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorého vo februári zvolilo Spolkové zhromaždenie, osobitný orgán zložený zo 630 poslancov dolnej komory parlamentu (Bundestag) a rovnakého počtu zástupcov 16 spolkových krajín.

Odchádzajúci a nový prezident sa v prítomnosti svojich manželiek symbolicky stretli na schodoch zámku, ktorý sa stal sídlom hlavy štátu po druhej svetovej vojne.

Gauckovo päťročné funkčné obdobie sa oficiálne skončilo o polnoci. Na Steinmeiera ešte čaká v stredu zloženie sľubu pred oboma komorami parlamentu.

Sedemdesiatsedemročný bývalý evanjelický pastor Gauck sa rozhodol neuchádzať sa o ďalší päťročný mandát. Steinmeier (61) je dvanástym povojnovým prezidentom Nemecka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frank-Walter Steinmeier