Nemecko má novú atrakciu, do jazera ponorili kostol

Nemecko má novú atrakciu, do jazera ponorili kosto
Foto: www.actionsport-nordhausen.de

V nemeckej spolkovej krajine Durínsko nedávno pribudla nová atrakcia – do jazera Sundhäuser See v rámci dvojdňovej akcie ponorili prvý kostol. Ten sa stal súčasťou umelo vybudovaného mesta Nordhusia, ktoré vzniká pod hladinou obľúbeného jazera potápačov.

Nemecko má novú atrakciu, do jazera ponorili kosto
Foto: www.actionsport-nordhausen.de

Nápad na vznik začarovaného mesta na dne jazera skrsol v hlave Wolfganga Trögera, ktorý vedie kurzy potápania. „Nápad sme dostali asi pred piatimi rokmi. V tom čase boli v jazere ponorené už tri vraky lodí a o vraky áut či telefónnych búdok sme skutočne nemali záujem. Tak som sa pýtal, či by nebolo dobré postaviť dobrodružné mesto pre potápačov, ktoré by tvorilo reálne spojivko s mestom Nordhausen. A tak v spolupráci s miestnou umeleckou školou vznikli prvé návrhy a nakoniec aj samotný model,“ prezradil Tröger, ktorý sa do stavby pustil vlastnými rukami.

Magické mesto, ktoré sa má rozkladať na ploche 400 m², začalo vznikať v roku 2011, kedy do vody ponorili prvú šesťdielnu štvrť mesta vrátane 15 metrov dlhých mestských hradieb a päťmetrovej veže. Celá Nordhusia má pritom po dokončení pripomínať bývalé ríšske mesto Nordhausen so všetkými arkádami, zničenými fasádami domov, ruinami hradu či kláštora.

Nemecko má novú atrakciu, do jazera ponorili kosto
Foto: www.actionsport-nordhausen.de

Celý komplex sa má zároveň zmeniť na nový biotop. „Okrem potápačov tu pribudnú aj ryby, raky, mušle či huby. Preto používame len ekologické materiály,“ vysvetlil Tröger. Tie sú zhotovené na súši po jednotlivých dieloch, do konečnej podoby sa spájajú až priamo na dne jazera.

Projekt, ktorý sa skladá zo 17 samostatných častí, by mal byť dokončený v roku 2015. Od uplynulého týždňa sa však potápači v hĺbke okolo 12 metrov môžu pomodliť aj v kostole pod hladinou, ktorý pred ponorom vysvätil miestny pastor.

http://nordhausen.thueringer-allgemeine.de

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom