Nemecko ochromil štrajk strojvodcov, bojujú za vyššie platy

Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska
Odborový zväz strojvodcov nemeckých štátnych železníc vyhlásil na sobotu a nedeľu dvojdenný štrajk. Zväz GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - Odborový zväz nemeckých rušňovodičov) chce dosiahnuť, aby štátna železničná spoločnosť Deutsche Bahn zamestnancom zvýšila platy o päť percent. Rušňovodiči tiež žiadajú skrátenie pracovného času z 39 na 37 hodín týždenne. Najnovší štrajk sa začal v sobotu o druhej hodine ráno a skončí sa v pondelok o 4:00 SELČ a ovplyvní aj vlaky zo Slovenska. Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. apríla (WEBNOVINY) – Už šiesty štrajk na nemeckých železniciach za posledných desať mesiacov spôsobuje značné výpadky v osobnej aj nákladnej železničnej doprave. Asi 3000 železničiarov neprišlo v stredu do práce, aby tak podporilo požiadavku odborov na päťpercentné zvýšenie platov a skrátenie pracovného týždňa zo súčasných 39 na 37 hodín.

Skoro trojdňový štrajk nákladnej železničnej dopravy sa začal už v utorok poobede, pričom v stredu v noci sa k nemu pripojil aj štrajk rušňovodičov osobnej dopravy. Spoločnosť Deutsche Bahn informovala, že v stredu premáva len 244 zo zvyčajných 805 vlakových spojov. Štrajk zorganizoval Odborový zväz strojvodcov (GDL).

Vlakovú dopravu v Nemecku využívajú denne milióny cestujúcich a po železnici je prepravovaná asi jedna pätina nemeckého tovaru. Ekonómovia odhadujú, že štrajk takéhoto rozsahu by mohol stáť štátnu ekonomiku až 100 miliónov eur denne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom