Nemecko oslavuje 25. výročie svojho znovuzjednotenia

Nemecko oslavuje 25. výročie svojho znovuzjednotenia
Foto: SITA/AP

FRANKFURT NAD MOHANOM 3. októbra (WebNoviny.sk) – Vo finančnej metropole Nemecka Frankfurt nad Mohanom vyvrcholili v sobotu oslavy 25. výročia znovuzjednotenia krajiny po skončení studenej vojny. Hlavným mottom tohtoročných osláv bolo prekonanie hraníc, čo uprostred súčasnej utečeneckej krízy nadobúda aj nové aktuálne významy, uviedla agentúra DPA. Východné a západné Nemecko boli rozdelené vyše 40 rokov až do pádu Berlínskeho múru v novembri 1989 a následného znovuzjednotenia, ku ktorému došlo 3. októbra 1990.

K účastníkom osláv sa ako hlavný rečník prihovoril nemecký spolkový prezident Joachim Gauck. Podľa jeho slov musí dnes Nemecko – v súvislosti s migračnou krízou – riešiť podobne náročnú úlohu, akou bolo pred štvrťstoročím spojenie dvoch odlišných častí krajiny. „Podobne ako v roku 1990 na nás čaká výzva, ktorá bude zamestnávať celé generácie. Tentokrát sa však – na rozdiel od roku 1990 – pokúšame dať dokopy to, čo doteraz k sebe nepatrilo,“ vyhlásil Gauck na margo státisícov migrantov, ktorí prichádzajú do Nemecka prevažne z krajín tretieho sveta.

Skúsenosti z prekonávania prekážok pri opätovnom zjednotení Nemecka, môžu teraz podľa Gaucka pomôcť aj v úsilí o integráciu väčšieho množstva utečencov. Nemci aj noví príchodzí však musia rešpektovať základné hodnoty, ktoré urobili z Nemecka silný a moderný štát, a to dodržiavanie ľudských práv, zachovávanie náboženskej slobody a zaručenie rovnosti a nediskriminácie pre všetkých občanov, zdôraznil vo svojom príhovore prezident.

Nemecko oslavuje 25. výročie svojho znovuzjednotenia
Foto: SITA/AP

Gauck pripustil, že aj schopnosť Nemecka absorbovať migrantov má svoje limity a že časť Nemcov začína v tomto smere pociťovať obavy. „Naliehavo však žiadam všetkých, ktorí sa zúčastňujú tejto debaty: nedopusťme, aby tieto spory prerástli do nepriateľstva,“ uviedol.

Trojdňové oslavy znovuzjednotenia sa začali vo Frankfurte nad Mohanom už v piatok a potrvajú až do nedele večera. Očakáva sa, že viac ako 300 slávnostných podujatiach priláka až 1,5 milióna účastníkov z celého Nemecka. Pozvaní boli aj hlavní architekti znovuzjednotenia Nemecka: bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl a niekdajší sovietsky líder Michail Gorbačov, ktorí sa však obaja ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.

Nie všetci Nemci však vnímali dnešné výročie ako príležitosť na oslavy. Centrom Frankfurtu pochodovalo v sobotu asi 1000 ľavicových demonštrantov, vyjadrujúcich nesúhlas s politikou a podobou súčasného nemeckého štátu. Približne 50 z nich vtrhlo do stanu, kde sa konalo jedno z oficiálnych spomienkových podujatí.

Nemecko oslavuje 25. výročie svojho znovuzjednotenia
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helmut KohlJoachim GauckMichail Gorbačov