Nemecko podľa SaS zneužilo minimálnu mzdu na ochranu trhu

Dialnica
Foto: SITA

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Nemecko podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zneužilo inštitút minimálnej mzdy na uzavretie svojho trhu, čo je v rozpore s princípmi Európskej únie. „Minimálnou mzdou sú priamo postihnutí slovenskí prepravcovia, a nie je ich málo, lebo Nemecko je najväčším obchodným partnerom Slovenska,“ povedal v utorok na brífingu líder liberálov.

Nemecko minulý týždeň pozastavilo platnosť časti zákona o minimálnej mzde (vo výške 8,5 eura na hodinu) v prípade tranzitnej dopravy cez krajinu. „Naďalej však platí zákon ako celok a minimálna mzda pre zamestnancov transportných spoločností, ktoré do Nemecka vyvážajú alebo z Nemecka dovážajú,“ dodal Sulík.

SaS je proti minimálnej mzde

Nemecko podľa neho navyše zaviedlo množstvo administratívnych bariér. SaS je všeobecne proti minimálnej mzde a v programe má jej zrušenie. Minimálna mzda je podľa liberálov tvrdý administratívny zásah do slobody dvoch subjektov a bráni vzniku pracovných miest, ktoré nie sú také produktívne, aby na minimálnu mzdu zarobili.

Expert SaS na dopravu a stavebníctvo Miroslav Ivan upozornil, že pre nemeckú minimálnu mzdu môžu mať slovenskí dopravcovia veľké ťažkosti a pre niektorých to môže byť likvidačné.

„Vodiči by sa možno aj tešili, 8,5 eura na hodinu nie je malá mzda, avšak v konečnom dôsledku strata zákaziek vedie k prepúšťaniu a zániku firiem. Okrem tohto zákona čaká na slovenských dopravcov veľa ďalších problémov vyplývajúcich z neho,“ uviedol Ivan.

Slovenských dopravcov trápi aj šikanovanie úradmi

Zamestnávatelia sú napríklad povinní mať povereného zástupcu so sídlom v Nemecku, ktorý poskytuje úradom informácie o plnení tohto zákona. K ďalším povinnostiam patrí vypĺňanie formulárov či nahlasovanie cesty vopred.

„Veľkým problémom je výška sankcií v prípade nedodržania tohto zákona,“ dodal Ivan. Slovenských dopravcov podľa neho trápia aj administratívne bariéry a šikanovanie úradmi, pričom ich vyzval, aby im takéto prípady nahlasovali.

Päť štátov podľa šéfa SaS už podalo sťažnosť na Európsku komisiu, či nemecký zákon o minimálnej mzde je v súlade s európskymi predpismi. „Slovensko medzi týchto päť štátov nepatrí,“ povedal Sulík a vyzval premiéra Roberta Fica, aby vláda SR urýchlene podala sťažnosť na Európsku komisiu.

Brusel sa podľa europoslanca už začal zaoberať tým, či ide o porušenie práva EÚ, čo by malo trvať dva až tri týždne. O tomto probléme by mal onedlho diskutovať aj Európsky parlament. „Najpravdepodobnejšie riešenie je, že Nemecko pozastaví platnosť zákona o minimálnej mzde pre zahraničných prepravcov,“ očakáva Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Ivan
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita