Nemecko pre napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom pozastavilo výcvik irackých vojakov

Nemeckí vojaci
Nemeckí vojaci. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Nemecká armáda pre napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom pozastavila výcvik irackých vojakov, informovala nemecká vláda. Nemá však žiadne indície o konkrétnej hrozbe, ktorej by mohli čeliť nemeckí vojaci v Iraku.

Vláda vydala vyhlásenie krátko po tom, ako americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu nariadilo pre zvyšujúce sa napätie s Iránom všetkým zamestnancom veľvyslanectva USA v Iraku, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná, aby okamžite opustili krajinu.

Hovorca nemeckého ministerstva obrany Jens Flosdorff povedal, že Nemecko „sa orientuje smerom k partnerským krajinám, ktoré takýto krok urobili“. Zdôraznil však, že „nejde o konkrétnu hrozbu“ a rozhodnutie padlo na základe všeobecnej bezpečnostnej situácie, ktorá sa považuje za napätú.

Nemecko má momentálne v Iraku približne 160 vojakov, ktorí pomáhajú v boji proti teroristickej skupine Islamský štát. Asi 60 z nich pôsobí na základni severne od Bagdadu, kde cvičia iracké jednotky. Výcvik by mohol podľa Flosdorffa pokračovať v priebehu niekoľkých dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát