Nemecko predĺžilo lockdown, niektoré opatrenia uvoľnili a obchody sú bližšie k otvoreniu

CORRECTION Virus Outbreak Germany
Nemecké spolkové krajiny sa dohodli na predĺžení lockdownu. Foto: SITA/AP

Nemecká vláda a spolkové krajiny predĺžili lockdown o ďalšie tri týždne – do 28. marca. Zároveň však v oblastiach s nízkym výskytom prípadov koronavírusu uvoľnili niektoré obmedzenia, ktoré umožnia opätovné otvorenie obchodov a súkromných prevádzok.

Jar bude iná

Kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín sa v stredu večer po približne deväťhodinovej diskusii dohodli na krokoch, ktoré by vyvážili rastúcu požiadavku obyvateľstva na návrat k normálnejšiemu životu a opatrenia proti šíreniu nákazlivejších variantov koronavírusu.

„Mali by to byť kroky vedúce k uvoľňovaniu, no zároveň sú to kroky, ktoré nás ešte nevrátia naspäť. V Európe stále existuje veľké množstvo príkladov dramatickej tretej vlny pandémie. Tohtoročná jar bude iná ako minuloročná,“ vyhlásila Merkelová.

Otvorené sú aj železiarstva

Minulý týždeň sa vo väčšine Nemecka vrátili do lavíc žiaci základných škôl. V pondelok sa v Nemecku otvorili kaderníctva a v niektorých spolkových krajinách aj kvetinárstva a železiarstva. Väčšina obchodov v krajine je pritom zatvorená od 16. decembra. Reštaurácie, bary, športové a voľnočasové zariadenia sú zatvorené od 2. novembra a hotely môžu ubytovávať len ľudí na pracovných cestách.

Viac o téme: Koronavírus

Lockdown pomohol pri znižovaní prípadov nákazy koronavírusom. Odborníci však minulý týždeň varovali, že klesajúca miera nákazy sa stabilizovala a dokonca začala pomaly stúpať. Obavy vytvára najmä šírenie nových variantov koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová