Nemecko sa v rámci predsedníctva v Rade EÚ zameria na kyberbezpečnosť

Ilustracne foto 1.jpg
Foto: Pexels

Nemecko prevzalo 1. júla polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie. Medzi hlavné priority spolkovej vlády patrí hospodárska a sociálna obnova, boj proti klimatickým zmenám, migrácia, digitalizácia a kybernetická bezpečnosť.

V oblasti kybernetickej bezpečnosti je Nemecko jedným z členských štátov, ktoré podporujú ideu jednotného postupu vo vzťahu ku bezpečnostným požiadavkám na operátorov mobilných sietí. V súčasnosti platia všeobecné pravidlá a štandardy pre všetkých poskytovateľov a výrobcov rovnako. Neistota však panuje najmä vo vzťahu ku technológií 5G, ktorá by mala z veľkej časti nahradiť už existujúce siete približne do roku 2025.

Nemecko o 5G sieťach v súčasnosti vedie diskusia najmä z Francúzskom. Svoje odporúčanie vydala na začiatku tohto roka aj Európska komisia v rámci tzv. EU Toolbox-u. Ide o súbor detailných odporúčaní pre členské štáty v oblasti 5G. Základným princípom je minimalizácia rizík, rôznorodosť a udržateľnosť trhu s 5G, a zvyšovanie kvality bezpečnostných štandardov.

Myslím, že to riziko je zvládnuteľné. V zásade existujú dva problémy: prvým je špionáž –  že dáta budú nedobrovoľne odvádzané tretej strane. Tomu môžeme čeliť vylepšeným šifrovaním. Druhým je sabotáž – t.j. diaľková manipulácia so sieťami alebo dokonca ich vypnutie. Toto riziko môžeme minimalizovať tým, že sa v kritických oblastiach nespoľahneme výhradne na jedného dodávateľa,“ uviedol pre nemecký denník Der Spiegel Arne Schönbohm, riaditeľ nemeckého Federálneho úradu pre bezpečnosť informačných systémov.

Nemecko zatiaľ nevylúčilo spoločnosť Huawei z budovania 5G infraštruktúry v krajine. Práve čínsky výrobca je v súčasnosti hlavnou témou debaty o bezpečnosti 5G sietí. V problémoch sa spoločnosť ocitla po začiatku obchodnej vojny medzi USA a Čínou, v ktorej ide aj o prevahu na svetovom technologickom trhu.

Namiesto vylúčenie dodávateľov formuje Nemecko jasné a striktné bezpečnostné pravidlá, ktoré musí dodržať každý dodávateľ technológií. Iba ak pravidlá nesplní, nebude operátorom dovolené odoberať jeho technológie.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom