Nemecko zvažuje návrat povinnej vojenskej služby

Angela Merkelová
Foto: SITA/AP

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) – Nemecká vláda zvažuje návrat povinnej vojenskej služby – zrušenej postupne pred piatimi rokmi – kvôli bezpečnostným hrozbám, ktorým krajina čelí. Vyplýva to z dôverného dokumentu, ktorý sa dostal do rúk agentúre DPA.

Nemecko zvažuje nové bezpečnostné stratégie

Návrh je súčasťou pripravovanej stratégie ministerstva vnútra, zameranej na prípravu krajiny pre potenciálne misie NATO a na posilnenie civilnej obrany krajiny. Vláda by sa návrhom mala zaoberať v stredu. „Útok na nemeckom území, ktorý by si vyžiadal konvenčnú obranu, je nepravdepodobný,“ uvádza sa v dokumente. Sú však potrebné opatrenia civilnej obrany, pretože „nemožno vylúčiť veľkú bezpečnostnú hrozbu v budúcnosti“.

Nemecko zvažuje nové bezpečnostné stratégie po dvoch teroristických útokoch a masovej streľbe z minulého mesiaca, ako aj kvôli napätiu medzi NATO a Ruskom po jeho anexii Krymu a následného vojenského zapojenia sa na východe Ukrajiny. Súčasťou plánu civilnej obrany je opatrenie, ktoré by vyžadovalo, aby si občania robili zásoby jedla a vody na najmenej desať dní pre využitie v núdzových situáciách.

Kritika opozície

Opozičné strany návrh kritizovali, podľa nich vláda zbytočne vyvoláva u ľudí strach. Dietmar Bartsch, spolupredseda opozičnej strany Linke, v pondelok povedal, že diskusia o zásobách potravín a vody „vážne znervózni“ verejnosť a vyvolá u ľudí nákupnú paniku.

Nemecká vláda zrušila v roku 2011 povinnú vojenskú službu s tým, že pre ňu nemá za danej geopolitickej situácie využitie. Už pred jej zrušením sa jej mnohí mladí muži vyhýbali, vyberali si radšej nevojenskú službu v podobe práce v nemocnici či domovoch sociálnej starostlivosti.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa tento mesiac vyjadrila, že Bundeswehr absolvuje spoločný výcvik so spolkovou políciou s cieľom pripraviť sa na domáce protiteroristické operácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová