Nemecký parlament ukončil polročné bezvládie, Merkelová sa stala po štvrtý raz kancelárkou

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 14. marca, 11:04

BERLÍN 14. marca (WebNoviny.sk) – Nemecký parlament v stredu opätovne zvolil Angelu Merkelovú za kancelárku a ukončil takmer šesťmesačné bezvládie v krajine.

Šesťdesiattriročná politička, ktorá stojí na čele najsilnejšej európskej ekonomiky od roku 2005, nemala protikandidáta. Za to, aby sa štvrtý raz stala nemeckou kancelárkou, hlasovalo 364 poslancov a 315 bolo proti.

Koalícia, ktorú tvoria Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU), má pritom v Bundestagu 399 zo 709 kresiel.

Rovnaké strany v Nemecku vládli aj počas predchádzajúceho štvorročného volebného obdobia. Dnešné hlasovanie však nasledovalo až 171 dní po septembrových parlamentných voľbách, čo zároveň predstavuje najdlhšie povolebné bezvládie v povojnovej histórii Nemecka.

Sociálni demokrati sa totiž pôvodne odmietli podieľať na koalícii s CDU/CSU a Merkelová sa pokúšala zložiť vládu so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP), ich snahy ale v novembri skrachovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaSPD Sociálnodemokratická strana Nemecka