Slovenskí hokejisti začali Nemecký pohár prehrou so Švajčiarmi, rozhodla druhá tretina

Švajčiarsko, Slovensko, hokej
  • aktualizované 7. novembra 18:55

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali so Švajčiarmi 2:5 vo štvrtkovom prvom zápase na turnaji o Nemecký pohár v Krefelde. V piatok čaká Slovákov na turnaji voľný deň. Ďalšie súťažné vystúpenie v krefeldskej Yayla Arene absolvujú v sobotu o 16.30 h proti olympijskému tímu Ruska.

Výsledky slovenského tímu na Nemeckom pohári majú v ostatných rokoch zhoršujúcu sa tendenciu. Po celkovom triumfe v sezóne 2016/17 prišli pod vedením Ramsayho umiestnenia na druhej, resp. tretej priečke. Vlani Slováci v konkurencii Nemecka, Švajčiarska a ruského olympijského výberu zvíťazili v jednom z troch vystúpení, keď zdolali domáci tím 2:0. Helvétom podľahli 2:3 a Rusom takisto tesne 1:2.

Nemecký pohár 2019

• Krefeld

Slovensko – Švajčiarsko 2:5 (0:0, 0:3, 2:2)

• hralo sa od 16:15

Góly: 56. Krivošík (Šišovský, M. Rosandič), 57. Kudrna (Hrivík) – 31. Fuchs (P. Suter, Heldner), 36. Bertaggia (L. Hischier, Glauser), 38. Moy (Glauser, Kreis), 57. Prassl, 60. P. Suter
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kopitz, Schrader – Jürgens, Kowert (všetci Nem.)

Slovensko: Košarišťan – Marek Ďaloga, Čerešňák, Koch, Martin Chovan, M. Rosandič, Bodák, Trška – M. Lunter, Zigo, P. Zuzin – Kudrna, Hrivík, Buček – J. Sukeľ, Gríger, Liška – Šišovský, M. Sukeľ, Krivošík – A. Kollár ml.
Švajčiarsko: Nyffeler – Egli, Paschoud, Rathgeb, Karrer, Kreis, Glauser, Heldner, Le Coultre – Fuchs, Fazzini, P. Suter – Moy, Rod, Prassl – Simion, Bertaggia, Marco Müller – Bader, L. Hischier, Maillard

Slovenskí hokejisti začali zápas aktívnejšie a už v 2. min prvýkrát vážnejšie ohrozili švajčiarskeho brankára Melvina Nyffelera, keď od modrej čiary vypálil Martin Bodák. V nasledujúcom striedaní sa zjavil pred súperovou svätyňou Tomáš Zigo, no z tesnej blízkosti mieril nad bránku.

Po slabšom úvode sa osmelili aj Helvéti, no ich pokusy stroskotali na pozornom Andrejovi Košarišťanovi.  V 12. min sa mohlo prvýkrát meniť skóre. Marek Ďaloga sa vydal na ofenzívny výlet, obišiel všetkých brániacich protihráčov a jeho zakončenie bekhendom skončilo na žŕdke.

Blízko k presnému bol aj Zuzin necelé dve minúty pred odchodom šatní, keď nebezpečným tečom trafil taktiež konštrukciu bránky.

Druhá tretina ponúkala od úvodných sekúnd zaujímavé momenty. V 21. min najskôr Švajčiari nevyužili prečíslenie dvoch proti jednému a krátko potom Matúš Sukeľ spoza bránky neprekvapil Nyffelera. V dvoch dobrých šanciach sa následne ocitol Švajčiar Tyler Moy. Jeho strelu z pravého kruhu s námahou zneškodnil Košarišťan a v oslabení ho po zakončení rovnakého hráča zachránila žŕdka.

Nemecký pohár – program

štvrtok 7. novembra: Slovensko – Švajčiarsko (16.15), Nemecko – Rusko olympionici (19.45)
sobota 9. novembra: Nemecko – Švajčiarsko (13.00), Rusko olympionici – Slovensko (16.30)
nedeľa 10. novembra: Švajčiarsko – Rusko olympionici (11.00), Nemecko – Slovensko (14.30)

V 29. min nevyužil samostatný nájazd Peter Šišovský a Slováci onedlho pykali. Jason Fuchs vystrelil prudko švihom spoza brániaceho Martina Chovana, na čo slovenský gólman nedokázal reagovať a prvýkrát inkasoval. Helvéti pridali v 36. min druhý presný zásah, keď po ľavom krídle prenikol rýchly Alessio Bertaggia a poslal puk do siete. V závere prostredného dejstva ešte prikrášlil vedenie švajčiarskeho tímu Moy, ktorý vydarenou sťahovačkou prekonal Košarišťana.

Slováci si chceli v tretej tretine napraviť chuť z predchádzajúcej dvadsaťminútovky. Prezentovali sa zvýšenou ofenzívnou aktivitou, snažili sa čo najčastejšie ohrozovať Nyffelera, no vyložené príležitosti neprichádzali. Až v 50. min si našiel priestor pred švajčiarskou bránkou Filip Krivošík, ktorý vystrelil z otočky len priamo do súperovho gólmana.

Záverečná časť hry mala spád, pretože rozhodcovia len minimálne vstupovali do zápasu. Tento scenár vyhovoval Švajčiarom, ktorí si dobrým pohybom a pozornou obranou dlho strážili náskok. Z komfortnej zóny ich dostal až Krivošík, ktorý v 56. min dorazil puk do odkrytej siete, o pár sekúnd sa presadil z úniku aj Andrej Kudrna. Namiesto slovenského vyrovnania však prišli dva švajčiarske góly.

Štvrtý presný zásah pridal Raphael Prassl a definitívnu podobu výsledku dal Pius Suter strelou do prázdnej bránky.

Hlasy

Filip Krivošík (útočník SR, autor gólu): „Zápas sa mi hodnotí ťažko, pretože sme si ho prehrali v druhej tretine troma inkasovanými gólmi v krátkom časovom slede. Treba sa poučiť z chýb. Prvá aj tretia tretina boli z našej strany dobré, ale škoda toho výpadku v prostrednej časti stretnutia. Možno to bolo tým, že sme sa po dobrom začiatku uspokojili. Mysleli sme si, že to pôjde samé, ale opak bol pravdou. Proti Rusom však chceme vyhrať.“

Marek Hrivík (útočník SR, vyhlásený ako najlepší hráč tímu): „Odohrali sme dobrý zápas, no škoda výpadku v druhej tretine. Ak by sme tento nevydarený úsek zvládli lepšie, mohol to byť ešte zaujímavejší zápas. Mali sme šance, najmä v prvej a tretej tretine. Potrebujeme viac využívať presilovky, dávať viac gólov a budeme úspešní. Nemyslím si, že by sa Švajčiari v druhej tretine výrazne zlepšili, ale mali tam vydarené momenty a s nami to otriaslo. Ak by sme hrali 60 minút naplno, zápas by sme zvládli.“

Craig Ramsay (tréner SR): „Odohrali sme dobrú prvú aj tretiu tretinu. Vnímam pozitívne to, že hráči vstúpili do záverečnej časti so snahou vyhrať napriek nepriaznivému stavu. Bojovali, dali dva góly a snažili sa o návrat do zápasu. V druhej tretine sme však spali. Nehrali sme to, čo očakávam od hráčov. Je to sklamanie, keď vidíte svojich zverencov, že nehrajú podľa vašich predstáv. Počas druhej prestávky sme mali dobrú debatu a potom sme dokázali sme znížiť na rozdiel jediného gólu, ale bohužiaľ, už sme nedokázali pridať ďalší gól a naopak sme inkasovali.“