Nemecký prezident čelí výzvam na odstúpenie

Christian Wulff
Nemecký prezident Christian Wulff Foto: SITA/AP

BERLÍN 3. januára (WEBNOVINY) – Nemecký prezident Christian Wulff čelí výzvam na odchod zo svojej funkcie po tom, ako sa prevalil škandál o jeho snahe umlčať médiá informujúce o jeho podozrivých vzťahoch s bohatým podnikateľom.

Prezident, ktorý je dlhodobo pod paľbou kritiky nemeckých médií, všetky protiprávne aktivity odmieta. Faktom zostáva, že na záznamníku jedného z redaktorov denníka Bild nechal výhražný odkaz týkajúci sa zverejnenia informácií o prijatí podozrivo výhodného úveru na svoj dom. Ten mal prijať od manželky bohatého podnikateľa.

Utorkové vydanie denníka Financial Times Deutschland Wulffa vyzvalo na rezignáciu s konštatovaním, že „pomaly toho začína byť priveľa“, čím chcel poukázať na viaceré jeho prešľapy za uplynulých 18 mesiacov vo funkcii. V nej nahradil Horsta Köhlera, ktorý v máji 2010 nečakane odstúpil.

Spojenca kancelárky Angely Merkelovej vyzval na odchod z prezidentského postu aj vplyvný denník Süddeutsche Zeitung, podľa ktorého Wulffovo „porušenie slobody prejavu dokazuje, že funkcia prezidenta je pre neho priveľká“. Ako dodáva časopis Focus na svojej internetovej stránke, Wulff „nie je prezidentom a nikdy ním nebol“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian Wulff