Nemecký prezident oznámil rezignáciu, v hre je jeho imunita

Christian Wulff
Nemecký prezident Christian Wulff po oznámení jeho rezignácie, sprevádza ho jeho manželka Bettina, Berlín 17. februára 2012 Foto: SITA/AP

BERLÍN 17. februára (WEBNOVINY) – Nemecký prezident Christian Wulff v piatok predpoludním oznámil svoju rezignáciu. „Dnes … odstupujem z úradu spolkového prezidenta, aby som čo najrýchlejšie uvoľnil cestu môjmu nástupcovi,“ uviedol v televíznom vyhlásení z prezidentského paláca Bellevue. Kancelárka Angela Merkelová zrušila plánovanú návštevu v Ríme.

V tri a pol minútovom vystúpení Wulff uviedol, že Nemecko potrebuje „prezidenta, ktorý sa teší dôvere nielen väčšiny, ale zásadnej väčšiny obyvateľov,“. „Vývoj za posledné dni a týždne však ukázal, že táto dôvera a tak aj moje pôsobenie boli poškodené. Z tohto dôvodu nie je možné vykonávať úrad prezidenta doma ani v zahraničí tak, ako si to zasluhuje. Urobil som chyby, ale vždy som bol čestný,“ vyhlásil po boku s manželkou Bettinou.

Hrozí mu stíhanie

Nemecká kancelárka krátko po Wulffovom vystúpení vyzvala

Christian Wulff
Foto: SITA/AP

opozíciu na spoluprácu s cieľom nájsť vzájomne vyhovujúceho kandidáta na post hlavy štátu. „Vládne strany teraz budú konzultovať a potom sa obrátia na sociálnych demokratov (SPD) a Zelených, aby sme rokovali s cieľom navrhnúť vyhovujúceho kandidáta na nasledujúceho prezidenta Nemecka,“ uviedla v krátkom vyhlásení. Zdôraznila zároveň, že hlboko ľutuje Wulffovo rozhodnutie odstúpiť.

Úloha nemeckého prezidenta je prevažne ceremoniálna, no analytici tvrdia, že strata prezidenta, ktorého si Merkelová vybrala vo voľbách roku 2010, je ranou pre kancelárku v období, keď bojuje za udržanie vedúcej úlohy Nemecka v boji proti dlhovej kríze v Európe.

Nemecký prezident odchádza z postu po štvrtkovej výzve prokuratúry v severonemeckom Hannoveri, ktorá požiadala o zbavenie imunity prezidenta v súvislosti s klientelistickou aférou. Po prvý raz v nemeckej histórii čelí prezident strate imunity. Jej zrušenie je základnou podmienkou, aby sa úrady mohli podozreniami okolo Wulffa vôbec zaoberať.

O ďalšom postupe rozhodnú poslanci Bundestagu, ktorí jediní môžu prezidenta vydať na stíhanie. Prokurátor v Hannoveri, kde Wulff kedysi pôsobil ako premiér Dolného Saska, žiadosť zdôvodnil novými dôkazmi, ktoré sa objavili v médiách.

SPD chce Wulffovu imunitu

Christian Wulff
Foto: SITA/AP

Opoziční sociálni demokrati SPD budú hlasovať za zbavenie imunity prezidenta, uviedli to vo štvrtok v reakcii na žiadosť prokuratúry v Hannoveri.

Generálna tajomníčka strany Andrea Nahles v tejto súvislosti zdôraznila, že požadujú Wulffovu rezignáciu na prezidentský post. Vyšetrovanieverejnej prokuratúry podľa jej slov nemôže byť spájané s úradom prezidenta.

Strana zelených prostredníctvom svojej predsedníčky Claudie Rothovej vyzvala Wulffa na rezignáciu. Ľavicová strana uviedla, že prezident viac nemôže plniť svoje povinnosti.

Vládna koalícia vo štvrtok nereagovala, situáciu odmietli komentovať kresťanskí demokrati (CDU/CSU) kancelárky Merkelovej, ako aj partneri zo slobodných demokratov (FDP). V piatok mala kancelárka rokovať o situácii v Grécku s talianskym premiérom Mariom Montim, dodal nemecký denník Deutsche Welle.

Denník Bild priniesol v decembri informáciu, že v čase, keď bol predsedom vlády Dolného Saska, dostal Wulff od manželky bohatého podnikateľa výhodnú pôžičku na dom. Situáciu zhoršil jeho odkaz na záznamníku redaktora Bildu, v ktorom mu hrozil „vojnou“, ak informácie zverejní. Päťdesiatdvaročný politik výzvy na odstúpenie po prevalení sa škandálov odmietol.

Christian Wulff sa stal v poradí desiatym prezidentom Spolkovej republiky Nemecko 2. júla 2010. Bývalý dolnosaský predseda vlády nahradil Horsta Köhlera, ktorý 31. mája v tom istom roku prekvapujúco odstúpil po kritike jeho výrokov o nemeckej misii v Afganistane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea NahlesAngela MerkelováChristian Wulff