Nemecký prezident si splnil sen, navštívil Biely dom a Obamu

Obama a Gauck
Gauck, niekdajší bojovník za občianske práva v bývalom východnom Nemecku, pred schôdzkou povedal, že stretnutie s Obamom v Bielom dome je čosi ako splnenie životného sna. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 7. októbra (WebNoviny.sk) – Nemeckého prezidenta Joachima Gaucka prijal v stredu v Bielom dome vo Washingtone americký prezident Barack Obama. Témou ich rozhovoru bolo najmä 25. výročie opätovného zjednotenia Nemecka, nevyhli sa však ani aktuálnym krízam ako je prílev utečencov do Európy a konflikt v Sýrii, informovala tlačová agentúra DPA.

„Pravdepodobne nie všetci Američania vedia, akú významnú úlohu pán Gauck zohral pri obnovení moderného, zjednoteného Nemecka,“ uviedol Obama. „Nemecko je jedným z našich najpevnejších spojencov,“ vyhlásil. Gauck povedal, že napriek určitým nedorozumeniam stoja Nemecko a USA blízko pri sebe. Vo vyhlásení poukázal aj na komplikovanú situáciu v Sýrii a veľký prílev utečencov.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Nemecko sa podľa neho prihlásilo k ochote prijať ich veľký počet na základe svojej histórie. Gauck si v tejto súvislosti želá, aby túto „veľkú humanitárnu úlohu“ neriešila len Európa, ale sa pri nej angažovali aj Spojené štáty. Gauck, niekdajší bojovník za občianske práva v bývalom východnom Nemecku, pred schôdzkou povedal, že stretnutie s Obamom v Bielom dome je čosi ako splnenie životného sna. Naposledy prijal americký prezident vo svojom sídle nemeckého prezidenta, vtedy Romana Herzoga, v roku 1997.

Nemecký prezident má počas záverečného dňa návštevy v USA na programe aj rozhovory s viceprezidentom Joeom Bidenom a ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym. Na pôde jeho rezortu odovzdá americkým predstaviteľom kúsok Berlínskeho múru.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJoachim Gauck