Nemecký súd potvrdil trest pre 'účtovníka z Auschwitzu'

Účtovník z Auschwitzu pôjde za mreže
Odsúdený Oskar Gröning si svoju prezývku vyslúžil vďaka triedeniu osobných vecí väzňov, odkiaľ musel vyberať všetky, ktoré mali nejakú hodnotu. Nemecko, 15. júla 2015. Foto: SITA/ AP

BERLÍN 28. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecký Spolkový súdny dvor v Karlsruhe potvrdil v pondelok trest štyri roky odňatia slobody pre bývalého nacistického dozorcu z koncentračného tábora Auschwitz, 95-ročného Oskara Gröninga. S odvolaním sa na právneho zástupcu odsúdeného o tom informovali tlačové agentúry AP a DPA s tým, že toto rozhodnutie je konečné.

Bývalého dobrovoľníka nacistických vojsk, známeho ako „účtovník z Auschwitzu“, odsúdili ešte v júli 2015 na krajinskom súde v Lüneburgu na severe Nemecka na štyri roky väzenia za napomáhanie k vražde počas druhej svetovej vojny v 300.000 prípadoch. Gröning sa vtedy voči tomuto rozsudku odvolal na nemecký Spolkový súdny dvor.

V Nemecku bol verdikt krajinského súdu v Lüneburgu v jednom z posledných procesov so žijúcimi predstaviteľmi bývalého nacistického režimu vnímaný ako zásadný, pretože po prvý raz bol obžalovaný uznaný za vinného so zdôvodnením, že bol súčasťou vražednej mašinérie a nič proti tomu nepodnikol.

Niekdajší Rottenführer SS, ktorý pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau v rokoch 1942-44, mal podľa prokuratúry v náplni práce triediť osobné veci odovzdávané väzňami pri vstupe do tábora. Súčasne z nich vyberal tie hodnotné, za čo si vyslúžil prezývku „účtovník z Auschwitzu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom