Aktualizované: Bývalý katalánsky líder Puigdemont zostane vo väzbe v Nemecku

Nemecko, Puigdemont
Nemecké väzenie v Neumuensteri, kde väznili bývalého katalánskeho lídra Carlosa Puigdemonta Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. marca 21:29

BERLÍN 26. marca (WebNoviny.sk) – Súd v nemeckom Neumünsteri v pondelok rozhodol o tom, že zosadený katalánsky líder Carles Puigdemont, ktorého v nedeľu zatkli v Nemecku, zostane vo väzení, až kým súd rozhodne, či ho vydá do Španielska, alebo nie.

O rozhodnutí súdu v Neumünsteri informoval štátny prokurátor Šlezvicka-Holštajnska Georg Güntge. Puigdemontov právny zástupca podľa neho na súde argumentoval, že žiadosť o vydanie jeho mandanta zo strany Španielska má právne nedostatky.

Nemecký sudca sa tým ale odmietol zaoberať s tým, že tieto pripomienky môžu byť podľa neho až súčasťou pojednávania súdu o Pugdemontovom vydaní alebo nevydaní do Španielska, ktoré sa ešte len začne.

Puigdemonta zatkla v nedeľu nemecká diaľničná polícia neďaleko diaľnice A7, ktorá vedie z Dánska do Nemecka. Madrid sa pochválil, že nemecké orgány konali v spolupráci so španielskou tajnou službou a políciou. Podľa Puigdemontovho právnika Jaumea Alonsa-Cuevillasa bývalého prezidenta Katalánska zatkli, keď sa vracal späť do Belgicka. Tam sa zdržiava od neúspešných pokusov jeho regionálnej vlády o dosiahnutie nezávislosti od Španielska, po ktorých mu v Španielsku hrozí väzenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles Puigdemont