Nemeckým prezidentom bude učiteľ demokracie Gauck

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Joachim Gauck
Joachim Gauck Foto: SITA, AP
Karneval v Nemecku
Foto: SITA/AP

BERLÍN 20. februára (WEBNOVINY) – Joachim Gauck, 72-ročný luteránsky pastor z východného Nemecka nominovaný na post prezidenta SRN, dúfa, že sa mu podarí obnoviť dôveru Nemcov v najvyšší úrad v krajine. Gauck má nastúpiť po svojom predchodcovi Christianovi Wulffovi, ktorý pre korupčný škandál v piatok odstúpil.

Gauck bol vedúcou osobnosťou pokojnej revolúcie, ktorá v roku 1989 viedla k pádu Berlínskeho múru. Narodil sa v roku 1940 v meste v Rostock na severovýchode Nemecka. Jeho otca odsúdili na desať rokov v pracovnom tábore na Sibíri a rodina dlhé roky nevedela, kde vôbec je.

Po neúspešnom pokuse stať sa novinárom Joachim Gauck vyštudoval teológiu a v roku 1967 sa stal pastorom. Po začatí prvých protestov v NDR sa stal hovorcom Nového fóra v Rostocku, opozičného hnutia, ktoré žiadalo demokratické reformy.

Gauck, ktorý bol v minulosti pod stálym dohľadom východonemeckej tajnej služby Stasi, po zjednotení Nemecka v roku 1990 dostal na starosť usporiadanie miliónov jej dokumentov. Na čele úradu pre dokumentáciu zločinov komunistickej tajnej služby stál do roku 2000.

Kandidátom na post prezidenta bol Gauck už v roku 2010, no porazil ho favorit kancelárky Angely Merkelovej Christian Wulff, ktorý pre obvinenia z poberania finančných výhod v čase, keď pôsobil ako premiér Dolného Saska, rezignoval.

Merkelová v snahe nájsť vhodného kandidáta teraz ustúpila nátlaku opozície aj koalície a s Gauckom súhlasila. Merkelová, dcéra protestantského pastora, ktorá rovnako ako Gauck vyrastala v NDR, ho nazvala „skutočným učiteľom demokracie, ktorý pomohol občanom Nemecka nájsť cestu k sebe po zjednotení v roku 1990“.

Gauck má s manželkou Hansi štyri deti. Od roku 1991 však žije s dlhoročnou priateľkou, novinárkou Danielou Schadtovou.

Voľba nového nemeckého prezidenta sa uskutoční 18. marca. V tento deň bude zasadať špeciálny volebný orgán označovaný ako Spolkové zhromaždenie. Ide pritom o posledný možný termín, keďže Wulff odstúpil minulý piatok a podľa ústavy musia volitelia hlasovať o jeho nástupcovi najneskôr po 30 dňoch. Spolkové zhromaždenie je zložené z členov parlamentu (Spolkového snemu) a zástupcov jednotlivých spolkových krajín Nemecka.

Joachim Gauck
Foto: SITA/AP

Gauck má podporu koalície aj opozície

Ako v nedeľu večer informovala kancelárka Angela Merkelová, 72-ročný Gauck má podporu vládnej koalície aj opozície. Cestu k jeho nominácii na post hlavy štátu otvorila zmena stanoviska vládnych kresťanských demokratov (CDU), ktorí jeho kandidatúru spočiatku odmietali.

Gauck bol v posledných voľbách v roku 2010 kandidátom sociálnych demokratov (SPD) v súboji o prezidentský post ho však porazil Christian Wulff, ktorý v piatok odstúpil.

„Gauck je skutočným učiteľom demokracie, ktorý pomohol zjednotiť krajinu po roku 1990,“ vyhlásila Merkelová. Gauck, ktorý viedol úrad na dokumentáciu zločinov komunistickej tajnej služby Stasi, ocenil, že sa na jeho kandidatúre zhodli všetky väčšie politické strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Angela MerkelováChristian WulffJoachim Gauck