Nemocnica na Rázsochách by sa mala stať národným záujmom, lekári navrhujú špeciálny zákon

Nemocnica Rázsochy
Rozostavaná Fakultná nemocnica s poliklinikou Rázsochy. Foto: archívne, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Nemocnica na Rázsochách by sa mala stať prioritou vlády a národným záujmom. Uviedli to členovia pracovnej skupiny pre nemocnicu Rászochy, zástupcovia lekárskej akademickej obce, zástupcovia lekárov Slovenska, ale aj prednostovia dotknutých bratislavských kliník v otvorenom liste premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Reagovali tak na premiérove vyhlásenia k nemocnici na Rázsochách, v ktorých sa priklonil k jej dokončeniu.

Neodkladné kroky

„Pre vyriešenie 30-ročného marazmu s národnou nemocnicou, sú po Vašich vyhláseniach teraz nevyhnutné konkrétne a neodkladné činy. Tieto kroky nemôže vykonať nikto iný ako predseda Vlády Slovenskej republiky a parlament, ktorého väčšinu tvorí Vaša koalícia,“ píše sa v liste.

Odborníci požadujú prijatie legislatívnych opatrení, ktoré pri zachovaní transparentnosti zabránia obštrukciám pri obstarávaní a zabezpečia čo najskoršiu výstavbu a prevádzku Národnej nemocnice Slovenska.

Jednou z možností je podľa nich prijať špeciálny zákon „Lex Rázsochy“ alebo prisúdiť tomuto projektu štatút významnej národnej investície či významnej investície, ako sa to uvádza v materiáli prijatom Riadiacim výborom projektu vybudovanie novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave 2. marca 2018.

Štandardy vo vyspelom svete

Ďalším bodom je zmena uznesenia vlády k novej Univerzitnej nemocnici Bratislava tak, aby nemocnica Rázsochy spĺňala medicínske štandardy univerzitných nemocníc vo vyspelom svete. „Projekt novej Národnej nemocnice Slovenska je potrebné vytvoriť v spolupráci s odborníkmi reprezentujúcimi jednotlivé odbory,“ uvádza sa v liste.

Podľa signatárov listu treba cielene a systematicky motivovať zdravotníckych pracovníkov k tomu, aby zotrvali na pracoviskách Univerzitnej nemocnice Bratislava, inak nebude mať v novej štátnej nemocnici kto pracovať.

To sa dá podľa nich dosiahnuť len pravidelným informovaním o konkrétnych krokoch urobených pre urýchlenú výstavbu nemocnice na Rázsochách a zlepšovaním pracovných podmienok na súčasných pracoviskách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyVláda SR