Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVOTNÍCTVO: Otvorenie Nemocnice sv. Michala
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nemocnica svätého Michala Foto: SITA/Marko Erd
22. augusta 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Aktualizované: Nemocnica sv. Michala mohla ušetriť milióny eur, pri jej vybavovaní konali protizákonne

  • aktualizované 22. augusta 16:40

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Nemocnica sv. Michala nepostupovala podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri obstarávaní svojho komplexného vybavenia v súlade so zákonom. Uviedol to riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Nemocnica, ktorá patrí pod rezort vnútra, porušila zákon o verejnom obstarávaní v troch jeho ustanoveniach. V jednom prípade to podľa ÚVO mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania, ktorého výsledkom je zmluva za 22,7 milióna eur,“ objasnil.

Zistili porušenie zákona

ÚVO tender prešetroval od februára tohto roku na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu. „Nadácia Zastavme korupciu v novembri minulého roku zverejnila analýzu, v ktorej skúmala, či bol tender na komplexné vybavenie novej budovy Nemocnice sv. Michala na Cintorínskej ulici v Bratislave pre daňových poplatníkov výhodný. Nemocnica spadajúca pod rezort vnútra sa totiž v júli 2014 rozhodla nakúpiť takmer 900 rôznych tovarov od jedného dodávateľa. Víťazovi obstarávania – firme E-BA tpz s.r.o. za to podľa zmluvy zaplatila 22,7 milióna eur,“ poznamenal Sibyla.

Ako pokračoval, analýzou relevantnej vzorky nakúpených tovarov na základe dostupných dokumentov nadácia odhadla, že nemocnica nakúpila vybavenie možno až o 50 percent drahšie, než keby zvolila iný postup obstarávania a nakupovala za trhové ceny. So svojimi podozreniami sa nadácia obrátila na kontrolné orgány, vrátane Úradu pre verejné obstarávanie. Ten v liste z minulého týždňa nadáciu informoval, že prešetrením podnetu zistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní v troch jeho ustanoveniach.

Mohli ušetriť milióny eur

Podľa ÚVO nemocnica ministerstva vnútra postupovala v rozpore so zákonom, keď obstarávala zdravotnícke vybavenie, bežný aj zdravotnícky nábytok či informačné technológie spoločne. Podľa úradu to bolo v rozpore s princípom hospodárnosti a nediskriminácie uchádzačov. Nemocnica tým podľa kontrolórov “obmedzila hospodársku súťaž, a teda záujem o účasť vo verejnom obstarávaní mohlo prejaviť menej potenciálnych záujemcov”, čo mohlo mať vplyv aj na samotný výsledok verejného obstarávania.

ÚVO len potvrdil, čo sme hovorili od začiatku: keby nemocnica nenakupovala všetko naraz od jedného dodávateľa, mohla ušetriť milióny eur. Zostáva už len zodpovedať, či to bol zo strany nemocnice úmysel s cieľom privodiť niekomu nadmerný zisk alebo nedbalosť,” komentoval výsledok kontroly riaditeľ nadácie.

Nemocnica odmieta sprístupniť dokumenty

ÚVO tiež skonštatoval, že nemocnica konala v rozpore s princípom transparentnosti, keďže nie je zrejmé, ako dvoch z troch uchádzačov vyzvala na účasť v elektronickej aukcii. „Zaujímavé je, že uchádzači sa o aukcii aj tak dozvedeli. Ďalšie porušenie zákona zo strany nemocnice sa týkalo nezverejnenia uhradeného plnenia zo zmluvy. Nemocnica sv. Michala napriek verejnému prísľubu naďalej odmieta sprístupniť všetky dokumenty, vďaka ktorým by bolo možné presnejšie vyčísliť, o koľko sa výsledný účet za komplexné vybavenie nemocnice líšil od trhových cien,“ doplnil Sibyla.

Podľa Nadácie Zastavme korupciu sú aj zistenia ÚVO dostatočným dôvodom na vyvodenie zodpovednosti. “Ak bol pri tendri za desiatky miliónov eur porušený zákon spôsobom, ktorý obmedzil konkurenciu a znemožnil súťaž, je to podľa nás dostatočný dôvod na vyvodenie zodpovednosti. V boji proti korupcii sa pohneme dopredu len vtedy, keď ignorovanie zákona bude trestané bez ohľadu na to, či sa ho dopustil minister, úradník alebo súkromná osoba,” myslí si Sibyla. Podľa listu ÚVO bolo vedenie Nemocnice sv. Michala oboznámené o výsledku kontroly 13. júna tohto roka.

Podávajú žalobu

Nemocnica svätého Michala podáva správnu žalobu proti priebehu kontroly vykonanej ÚVO a jej záverom. „Nemocnica má za to, že závery kontroly uvedené v Protokole o výsledku kontroly dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní sú nesprávne vyhodnotené, pretože kontrolná skupina neprihliadala na faktor generálneho dodávateľa, na časový a ekonomický faktor a neprihliadala ani na judikatúru Európskeho parlamentu,“ uviedlo v reakcii ministerstvo vnútra.

Podľa rezortu rovnako nepochopiteľný záver kontrolnej skupiny sa týka aj rozporu týkajúceho sa princípu transparentnosti pri výzve účastníkov na účasť v elektronickej aukcii, pretože nemocnica predložila písomné dôkazy o odoslaní výziev na účasť v elektronickej aukcii výpisom z elektronickej aukcie a vytvorila pre kontrolnú skupinu dokonca aj prístupové údaje s možnosťou nahliadnutia do elektronickej aukcie. „Nemocnica svätého Michala má za to, že konala v súlade s ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní za dodržania základných princípov verejného obstarávania za podpory smernice EÚ s dôrazom na princíp hospodárnosti a efektívnosti a so zohľadnením všetkých rizík, ktoré by prinieslo rozdelenie predmetu zákazky na časti,“ konštatoval rezort.

Odporúčané články

Mlčanie koalície a Plavčana v eurofondovom škandále je neprijateľné, tvrdí Gröhling zo SaS Na Slovensku vládne korupčná koalícia. SaS vyzýva šéfa protikorupčného odboru, aby opustil úrad

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies