Nemocnici v Ružomberku chýba krv, darcov prosí o pomoc

Krv, darovanie krvi
Francúzske úrady zakázali homosexuálom darovať krv ešte v 80. rokoch v reakcii na šírenie vírusu HIV spôsobujúceho ochorenie AIDS. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Ružomberská vojenská nemocnica prosí obyvateľov o darovanie krvi. Nemocnica má akútny nedostatok krvnej skupiny 0 Rh negatív a A Rh negatív. Darcovia s týmito krvnými skupinami môžu darovať krv na oddelení Kliniky hematológie a transfúziológie Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

Transfúzna stanica je otvorená od 7:00 do 13:00. Informoval o tom hovorca Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok Valér Ferko.

Najväčší pokles zásob krvi pociťuje Národná transfúzna služba každoročne práve v letnom období – v júli a auguste. Pokles zásob súvisí s nižším počtom darcov krvi, ktorí odchádzajú na dovolenky. Študenti, ktorí tvoria najväčšiu darcovskú základňu, sú často odcestovaní a po návrate z dovolenky môžu ísť darovať krv až po určitom období.

Nemocnice v tomto období však majú často aj zvýšené požiadavky, keďže okrem naplánovaných operačných zákrokov, transplantačných programov a liečby pacientov sa stáva aj viac úrazov, závažných dopravných nehôd a z nich vyplývajúce ťažké úrazy s masívnym krvácaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom