Nemocnici varí schránková firma, Matovič nazval Fica hyenou

Jedlo, nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Štyri veľké štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní desiatky miliónov eur, uvádza pondelňajšie vydanie denníka SME.

Ide o nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade, ktoré riadia nominanti ministerstva zdravotníctva. Sumár zmlúv, ktoré preverilo SME a Transparency International, sa blíži k 81 miliónom eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za desať rokov.

Niekde varia aj za polovičné náklady

Podozrivé sú viaceré okolnosti kontraktov, píše SME. Do súťaže išli opakovane personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxembursku.

Porovnanie s inými nemocnicami ukazuje, že pacientom vedia navariť oveľa lacnejšie a v súkromných zdravotných zariadeniach aj za polovičné náklady.

SME má k dispozícii interný dokument trenčianskej nemocnice. Sú v ňom náklady na potraviny a stravovanie za január až september 2013, keď si ešte varili vo vlastnom režime. Minuli 522-tisíc eur. Od januára až do septembra 2014, odkedy v nej varí externá firma, stúpli náklady na 980-tisíc eur.

Nemocnica prenájom obhajuje

Firma Hospital Catering Solutions, ktorá v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie päťtisíc eur, sa v Trenčíne dostala k obrovskej zákazke. Nominanti ministerstva zdravotníctva Ficovej vlády jej v apríli v tendri, ktorý trval niekoľko mesiacov, priklepli zákazku za 23 miliónov eur s DPH – teda desaťročnú koncesiu na dodávky jedla pre pacientov a zamestnancov. Nemocnica nesúťažila sama.

Vybrala si externého obstarávateľa – žilinskú spoločnosť Euro dotácie. V tejto sume je okrem stravy aj rekonštrukcia vývarovne. Cena za stavebné práce sa pri súťaži neposudzovala. Podľa vestníka verejného obstarávania vyhral ten, kto ponúkol najnižšiu cenu za stravu.

Nemocnica prenájom obhajuje a tvrdí, že porovnanie s obdobím pred prenájmom kuchyne sa nedá spraviť, lebo pred „koncesiou“ do sumy nerátali mzdy 44 pracovníkov vývarovne, energie či náklady na opravu budovy. Zmluvu s externou firmou spravili, pretože „nebolo možné zaručiť hygienicky neškodlivú prevádzku“, uvádza SME.

Hospital Catering Solutions spoluvlastní Mészáros

Firma sídli v rodinnom dome na okraji Záhorskej Bystrice. Vlastní ho právnik Róbert Lenčéš. Na schránke má mená dvanástich firiem vrátane Hospital Catering Solutions. Lenčéš firmu založil v novembri 2012 a keď bol jej jediným konateľom, vyhral s ňou tender v Trenčíne.

Vo firme už nie je konateľom a nemá na ňu dosah. „Došlo k výmene vedenia. O firme už prakticky nič neviem.“ Adresa v obchodnom registri však zostala v jeho dome. Tvrdí, že tam chodí len jej pošta.

Hospital Catering Solutions od mája spoluvlastní František Mészáros, človek s bydliskom v Česku. Je iba menšinovým vlastníkom. Väčšinový podiel má firma Kanebo Investments. S desiatkami ďalších firiem sídli v administratívnej budove v Luxemburgu. V registri je v kategórii „société anonyme“.

Lipšic avizuje trestné oznámenie

Pre uzavretie zmlúv za 81 miliónov eur na stravovanie pacientov a zamestnancov štátnych nemocníc v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade chce opozícia podať trestné oznámenie pre vážne podozrenie zo spáchania trestného činu manipulácie pri verejnom obstarávaní. Na tlačovej besede to avizoval predseda strany Nova Daniel Lipšic.

Za to, že v zdravotníctve pokračuje rozkrádanie, nastal čas, aby šiel niekto sedieť do väzenia,“ povedal. Všetky informácie o týchto tendroch podľa neho evokujú to, že bol porušený zákon a súťažitelia sa spolu dohodli. Pri spáchaní tohto trestného činu a spôsobení škody veľkého rozsahu je podľa Lipšica sadzba odňatia slobody sedem až 12 rokov.

Fico je podľa Matoviča hyena

Šéf OĽaNO Igor Matovič obvinil premiéra Roberta Fica z toho, že je „hyena, ktorá sa priživuje na chorých ľuďoch, a to tým, že organizuje, podporuje a kryje systém, ktorý okráda chorých„. Upozornil na to, že pod područím strany Smer sa udiali štyri obstarávania, ktorých výsledkom je o 80 % predražená strava v porovnaní s inými nemocnicami. „Táto zlodejina je iba v týchto štyroch nemocniciach, čistá „ryža“ pre ľudí spriaznených so stranou Smer 35 miliónov eur,“ tvrdí Matovič.

Predseda strany SaS Richard Sulík upriamil pozornosť na to, že pri týchto verejných obstarávaniach sa vyskytuje vedúci služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Martin Senčák, ktorý s verejnými obstarávaniami súhlasil. Vyzval premiéra Roberta Fica, aby zariadil to, že Martin Senčák nezostane na svojom poste.

Sieť chce hlavy riaditeľov štyroch štátnych nemocníc

Predstavitelia strany Sieť žiadajú odvolať riaditeľov štyroch štátnych nemocníc. Ako na tlačovej besede ďalej uviedol podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý, žiadajú tiež odvolať vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Martina Senčáka, ktorý všetky tieto nákupy v mene ministerstva odobril.

Ide o drancovanie a porušenie zákona, hovorí Procházka

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka upozornil na to, že podľa zákona o rozpočtových pravidlách môže štátna nemocnica uzavrieť koncesnú zmluvu v hodnote vyššej ako päť miliónov eur len s predchádzajúcim súhlasom vlády.

„Buď vláda tieto koncesie naozaj schválila a v takom prípade musí odísť hneď a celá, alebo došlo v tomto prípade drancovania k priamemu, neospravedlniteľnému porušeniu zákona a musia za to niesť zodpovednosť ľudia, ktorí sú za to zodpovední,“ povedal.

Zmluva prikazuje platiť za jedlo, aj keď sa strava neodovzdala

Ako doplnil Beblavý, súťaž bola vo všetkých nemocniciach len formálna a stravovanie v uvedených štátnych nemocniciach je približne dvakrát drahšie ako v porovnateľných prípadoch v iných nemocniciach.

„Vo všetkých štyroch súťažiach vysúťažená cena neklesla o jediný cent oproti predpokladanej cene,“ zdôraznil. Upozornil tiež na to, že všetky štyri zmluvy obsahujú povinnosť nemocnice platiť aj pri neodobratí stravy. „Títo ľudia majú garantovaný zisk bez ohľadu na to, či dodávajú alebo nedodávajú, či nemocnica stojí, alebo je zrovnaná so zemou,“ povedal Beblavý.

Strana Sieť tiež žiada vykonať nezávislú kontrolu všetkých platných zmlúv nad jeden milión eur v slovenských nemocniciach z hľadiska cien a podmienok, ktoré tieto zmluvy obsahujú. Ďalšou požiadavkou je podľa Beblavého zverejnenie zoznamu nevýhodných zmlúv a vyvodenie personálnej zodpovednosti za ich uzavretie. Do ukončenia tejto kontroly žiadajú predstavitelia Siete pozastaviť väčšie obstarávania zo strany verejných nemocníc.

Vedenie nemocnice sa ohradzuje voči vyjadreniam Siete

Vedenie Fakultnej nemocnice (FN) Trnava sa dôrazne ohradzuje voči vyjadreniam zástupcov Siete. „Vyjadrenia Radoslava Procházku a Miroslava Beblavého sa nezakladajú na skutočnostiach a nereflektujú skutočný stav jednotlivých otázok verejného obstarávania na koncesiu poskytovania stravovacích služieb vo FN Trnava a na vybavenie oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti. Tieto vyjadrenia sa nám javia ako účelové a zavádzajúce v snahe vyvolať konflikt v spoločnosti,“ reagovala nemocnica.

Koncesná zmluva na poskytovanie stravovania so spoločnosťou Dora Gastro Slovakia bola podľa FN Trnava uzatvorená na desať rokov na základe verejnej súťaže. „Dôvodom realizácie takejto súťaže bol dlhodobo hygienicky nevyhovujúci stav kuchyne, čo potvrdili opakované kontroly Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave. Hrozilo dokonca zastavenie poskytovania stravovania vo FN Trnava, čo by výrazne ohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti najväčšej nemocnice Trnavského kraja,“ uviedla nemocnica. Pre ekonomickú situáciu sa vedenie nemocnice rozhodlo zabezpečiť stravovanie formou externého subjektu a zmluvu nepovažuje za ekonomicky nevýhodnú.

Spoločnosť Dora Gastro Slovakia, a. s. odmieta všetky informácie, ktoré v súvislosti s jej menom odzneli v pondelňajšom vydaní denníka SME. Firma oznámila, že v piatok 12. decembra vysvetlí všetky súvislosti, ktoré sa objavili na verejnosti a popíše spôsob a metódy, ktorými bola táto téma skreslená a nepravdivo popísaná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičMiroslav BeblavýRadoslav ProcházkaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR