Nemocniciam chýbajú milióny, pripravujú krízové scenáre

Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Regionálne nemocnice pripravujú krízový scenár. Ak nebudú mať pokryté navýšené výdavky na mzdy, hrozí zatváranie oddelení a o prácu môže prísť až dvetisíc ľudí, čo predstavuje desať percent z celkového počtu zamestnancov týchto zdravotníckych zariadení.

Uviedol to po rokovaní odvetvovej tripartity na ministerstve zdravotníctva prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Asociácia vyčíslila, že na platy v ich 60 členských nemocniciach chýba 20 miliónov eur. Zvýšené náklady vznikli nemocniciam od januára, po tom čo zo zákona museli navýšiť platy lekárov, ako aj minimálnu mzdu.

Mohlo by dôjsť ku kráteniu záväzkov

Petko upozorňuje, že nemocnice by mohli pristúpiť aj k nepopulárnym deleným úväzkom pre zdravotné sestry, či ku kráteniu úväzkov u všetkých pracovníkov. „Tak, aby boli nemocnice schopné zabezpečiť minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol prezident ANS.

Nemocnice zatiaľ k žiadnym obdobným opatreniam nepristúpili. Výplaty za január svojim zamestnancom poukázali, Petko však podotýka, že nemocnice tým pôjdu do straty.

Nemocnice by mali použiť zisky na personál

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tvrdí, že sa snaží získať viac peňazí pre zdravotníctvo. Zároveň však vyzýva regionálne nemocnice, aby robili také opatrenia, ktoré im pomôžu pokryť platy. Riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková odkazuje aj na to, že zisky, ktoré deklarujú, by mali použiť na personál.

„Na jednej strane je to zisk, ktorým sa chvália, na druhej strane hovoria, že sú tu peniaze, ktoré potrebujú. Samozrejme, my to vnímame tak, že tie peniaze v systéme určite treba a bolo by fajn ich mať, ale kým sa nepodarí viac vybojovať zo štátneho rozpočtu, treba robiť s tým, čo v nemocnici je a robiť racionalizačné opatrenia,“ skonštatovala Čižmáriková. Poukázala pritom nielen na zisky nemocníc, ale aj na zisky zdravotných poisťovní, ktoré platia za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Asociácii sa zatiaľ nepodarilo vyrokovať viac peňazí u súkromných zdravotných poisťovní, Všeobecná zdravotná poisťovňa im platby navýšila len na prvý kvartál. Ďalšie kolo rokovaní má asociácia s poisťovňami 19. februára. Poisťovne však podmieňujú zvýšenie platieb rozpustením rezervy 50 miliónov eur, ktorú má v rozpočte schválenú MZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR