Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza
28. 02. 2012 14:38 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Nemocnicu v Partizánskom sa podarilo stabilizovať

PARTIZÁNSKE 28. februára (WEBNOVINY) – Nemocnicu v Partizánskom čakajú v tomto roku viaceré investície.

Investor Svet zdravia, ktorý si v septembri nemocnicu prenajal od mesta, kúpi nový röntgenový prístroj a vybuduje nový urgentný príjem.

Zároveň nemocnica od 1. apríla rozšíri sonografické služby a ordinačné hodiny na úseku CT. Nemocnica v Partizánskom sa v minulom roku ocitla v ťažkej situácii potom, čo Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nezazmluvnila tri jej oddelenia – gynekologicko-pôrodnícke, novorodenecké a detské.

Pod petíciu za záchranu nemocnice sa vtedy podpísalo 25-tisíc obyvateľov. „Zo stretnutia s občanmi mám dnes pozitívne konštatovania v prvom rade preto, že tá nemocnica tu vôbec zostala a tiež preto, že ponúka to isté široké spektrum činností, ktoré ponúkala predtým,“ povedal dnes na tlačovej besede primátor Partizánskeho Jozef Božík.

Gynekologické oddelenie potrebuje modernizáciu

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie má zmluvy s poisťovňami Dôvera a Union, no neodmieta ani pacientky VšZP. „Nemocnica je zo zákona povinná poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť a poisťovňa má povinnosť takýto výkon uhradiť,“ povedal predseda predstavenstva Sveta zdravia Peter Vaško. Ako ďalej dodal, budú robiť všetko preto, aby sa podarilo obnoviť zmluvu s VšZP.

V takom prípade chcú oddelenie ďalej rozvíjať a modernizovať. Aj novorodenecké a detské oddelenia zostali zachované, i keď v oklieštenej forme. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie dokázalo podľa primátora svoju potrebnosť – v roku 2010 sa na tomto oddelení narodilo 439 detí. V roku 2011 to bolo 445 detí a 1 431 hospitalizácií napriek tomu, že od polovice roka nemalo zmluvu s VšZP.

Investor si podľa Božíka plní svoje povinnosti voči mestu a zaplatil už dohodnutú časť záväzkov nemocnice po lehote splatnosti vo výške 100-tisíc eur. Zvyšných 300-tisíc zaplatí do roka od podpísania zmluvy, čiže do septembra 2012. S čiastkou už mesto počíta vo svojom rozpočte. Svet zdravia má zmluvne dohodnuté ročné nájomné 100-tisíc eur, z toho 90-tisíc môže uhradiť formou zrealizovaných investícií.

Prioritou je postavenie nemocnice v regióne

Nemocnica

Investor sa v súčasnosti sústreďuje na stabilizáciu nemocnice, konsolidáciu financií a vyrovnanie záväzkov po lehote splatnosti.

„V prvom rade by sme chceli posilniť diagnostiku v nemocnici. Chceme posilniť aj celkové postavenie nemocnice v rámci regiónu,“ skonštatoval Vaško.

Námestník riaditeľa nemocnice Gabriel Krbúšik poukázal na to, že nemocnica neustále pociťuje veľký problém v personálnej oblasti, a to najmä na oddeleniach ARO, detskom, gynekologickom a internom. „S tým súvisí aj dosť hodín, ktoré pacienti strávia čakaním na rôznych ambulanciách. Chýba najmä stredná generácia lekárov, ktorá okolo roku 2003 opustila naše rady,“ povedal. V súčasnosti má nemocnica 290 zamestnancov.

V Trenčianskom kraji je päť všeobecných nemocníc na území deviatich okresov. Nemocnica v Partizánskom obsluhuje spádový región 50- až 60-tisíc obyvateľov. V roku 2011 bolo v nemocnici hospitalizovaných 8 000 pacientov, urobili tu 90-tisíc vyšetrení v ambulanciách a 190 000 vyšetrení v laboratóriách.

Odporúčané články

Nemocnicu v Dunajskej Strede zmodernizujú Ak štát nezasiahne, skolabuje 54 nemocníc

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X