Neonacisti dobili mladých komunistov, skončili v nemocnici

Nikolaos Michaloliakos
Líder gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit Nikolaos Michaloliakos (vpravo) počas predvolebného prejavu v meste Thessaloniki Foto: SITA/AP

ATÉNY 13. septembra (WEBNOVINY) – Deväť mladých prívržencov gréckej komunistickej strany skončilo v piatok v aténskej nemocnici so zraneniami, ktoré im spôsobili krajní pravičiari vrátane dvoch členov ultrapravicovej parlamentnej strany Zlatý úsvit.

Podľa informácií polície došlo v bitke vo štvrtok večer neďaleko prístavného mesta Pireus. Skupinku približne 20 mladých komunistov, ktorí lepili stranícke plagáty, napadlo asi 50 neonacistov s bejzbalovými pálkami a páčidlami.

Povaha zranení hospitalizovaných zatiaľ známa nebola, no už ich z nemocnice prepustili. Zlatý úsvit podiel na útoku poprel.

Ultrapravicová strana Zlatý úsvit bola kedysi na okraji politického spektra, jej preferencie však vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 poslaneckých kresiel. V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku.

Zlatý úsvit vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov, rasistickými výzvami či rozdávaním jedla Grékom. Jej predseda Nikólaos Michaloliákos napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil až „veľkú historickú postavu 20. storočia“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zlatý úsvit